View Single Post
  #21  
Vechi 28.07.2020, 23:09:13
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Nu știu de unde dispuneți dvs, domnule Iorest, de procesul de formare din cadrul institutelor sau facultăților de teologie, și aș vrea să numiți, vă rog și facultățile la care vă referiți... V-aș ruga să aruncați o privire pe fișele disciplinelor care se studiază în facultățile de teologie, și veți observa că ele diferă de la un cult la altul, de ex în cele catolice se studiază și filosofia, ca disciplina obligatorie, și pe lângă facultatea în sine, exista și un seminar teologic în care se formează doar cei care doresc sa devina preoți,mă refer aici la teologia greco-catolică, unde m-am înscris eu.Dar, se poate verifica, și veți vedea ca aspectul spiritual nu este deloc neglijat, și nici admiterea nu se face asa pe povesti.
Nu cunosc cum stă treaba pe la facultatea greco-catolică, nu știu de unde reiese că m-am referit la altceva decât la fac ortodoxe, unde știu persoane care au terminat.

Câte facultăți ortodoxe nu sunt de tradiție, în afară de Sibiu, Iași și București care sunt ?

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
De la cazier, certificat de botez, recomandare de la duhovnic, binecuvântarea episcopului etc... Este totuși un proces mai elaborat...
Astea sunt formalități pe care le îndeplinește aproape oricine, am auzit și de test psihologic că s-ar cere.

Cât la sută au cazier din populația țării nici 5%!
Mai sunt și caziere care se radiază de la sine pentru fapte până-n 2 ani.

Binecuvântarea duhovnicului = formalitate, un om care a trăit chiar și în păcat trupesc, chiar de ar fi o singură dată, nu mai poate fi preot, în realitate există duhovnici împăciuitori care dau ghes ucenicului spre teologie deși se osândesc și ei și ucenicul.
Dacă vreți o să citez din canoanele ortodoxiei.

Binecuvântarea episcopului scrii pe o foaie care începe ”cu Fiiiască supunere vă rog aprobați-mi” și gata se aprobă, dacă sunt îndeplinite celelalte criterii de înscriere.

Testul psiho - seamănă cu testul auto, unde doar cei mai oligofreni nu trec, în rest trece oricine.


Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Chemarea..... Excluderea din start a unor candidați atipici este o mare greșeală, ar însemna că :Pavel, Sf Augustin, Sf Ciprian sau alte personalități sau oameni cu trecut negativ n-ar avea ce căuta în cler...
Păi și cazierul e o triere a candidaților atipici și chiar și binecuvântarea duhovnicului dacă s-ar aplica la sânge, s-ar tăia în carne vie.

Da, fără o elită morală nu se va realiza nimic, de asta și suntem în situația de azi cu femei lăsate gravide de preoți, pt că intră tot felul de curvari, cu popi vrăjitori care aveau dinainte de hirotonie nebunii ocultiste, cu popi care îndeamnă la yoga și practică și ei, cu popi care de pe băncile facultății cochetau cu erezii de tot felul și care apoi strâmbă învățătura de unde reiese că toți pot și trebuie să fie preoți ,unde scrie așa ceva ?

Eu din contră în tratatul Despre preoție am citit ce mare și înfricoșătoare Taină este !de care Sfântul Ioan Gură de aur fugea

Până și persoanele cu handicapuri grave se exclud de la slujire, deși nu au niciun păcat, așa am citit în niște canoane mai vechi.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Și revin, chemarea.... O face Dumnezeu, în primul rând, n-ai cum sa judeci pe nimeni, n-ai voie sa etichetezi, sau sa pui la îndoială...
Cum să nu avem voie, de aceea se și întreabă la Hirotonie, vrednic este ?
Normal că se face o cercetare canonică la fel de grea precum la preoția în monahism, nu oricine este chemat să fie preot.


Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Până la urmă fiecare e liber sa studieze ce vrea și când vrea...Judecățile omenești n-au ce căuta în acest domeniu spiritual, nici acele catalogari superficiale, de parcă doar elitele de zice și cei cu purtări exemplare ar fi potriviți pentru slujire... Nimic mai eronat... Și o spune unul care avea o purtare exemplara și era absorbit de studiu.... Ca mai apoi sa se arunce în haos.
De studiat poate face oricine, dar să administreze sfintele Taine, nu!
De aceea și ziceam că e un proces pur intelectual și de acumulare de cunoștințe, dacă înveți ceva mecanic nu înseamnă că ai atins sfințenia.

Dacă citești sau scrii un doctorat despre Maxim Mărturisitorul nu înseamnă că ești la nivelul său.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Ei bine în haos se învață cel mai bine ordinea....
Rascolnicii aveau o doctrină eretică în care se încuraja păcătuirea cât mai multă ca apoi să se ajungă la pocăință, e o erezie și o trăznaie cât casa nimic mai mult.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote