View Single Post
  #29  
Vechi 29.07.2020, 22:16:13
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.964
Implicit

Mai e un aspect de care trebuie ținut cont, dacă un preot rămâne văduv sau soția divorțează trebuie să trăiască ca un călugăr, are un tânăr capacitatea aceasta ? haina neagră a preotului semnifică o lepădare de lume.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Mulți înainte!.... O mare problemă în nația noastră este ca cei capabili se retrag sau nu încap de cei incapabili și cu pile etc... În prima categorie există prea mult bun simț și respect, în ultima doar interes și batjocură...
Sau măcar dacă toți care ar termina la buget, nu zic de cei care-și plătesc facultatea la cu taxă, măcar bursierii dacă ar fi foarte pregătiți în domeniul teologic, până la urmă statul decontează fiecare loc bugetat, să nu fie o pierdere de timp nici pt studenți nici pt stat.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
O întrebare.... Ai vrut sau ai simțit vreodată chemare către preoție?.... As vrea un da sau nu:)
Eu nu vreau să fiu preot pt că aș putea fi lovit prin copii sau soție, nu ești numai tu cu tine în fața lui Dumnezeu, mai trebuie să ai cu tine pe mai mulți, nu mi se pare corect să fii lovit cu mantinela prin ricoșeu.

Nici dacă aș avea chemare nu m-aș duce, doar nu pot să fiu ținut în burta chitului ca Iona ca să merg spre pastorație.
Nu cred neapărat în mesianismul preoțesc, dacă nu e unul vine altul la rând ce mare lucru, cimitirele sunt pline de oameni de neînlocuit.

Mie mi-a pus duhovnicul în mână pe la 17 ani o carte Despre Preoție, credea că merg la teologie, eu credeam că mă împinge spre teologie așa ca să fiu la număr pe acolo și nu m-am dus.

În plus acum sunt tot felul de forțe care gravitează pe lângă episcopi, cine știe poate ți se cere să mai intri în ceva club și e aiurea.

Până la urmă ce să faci cu teologia, în afara mediului eclezial nu te ajută nicăieri la angajare, e aiurea să riști totul pe o singură carte.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Și o lămurire... Crezi ca mie nu îmi este sau nu mi-a fost frică? Mai ales după eșecurile din trecut. Crezi ca nu îmi conștientizez starea de păcătoșenie, dar cumva, de asta nu mai prea pot acuza sau judeca pe altcineva, cu atât mai puțin un preot... L-am pălmuit și m-am lepădat de atâtea ori de Hristos, cine sunt eu sa acuz pe altcineva?
Eu nu acuz cu nume și prenume, am prezentat cazurile la general cât mai anonimizate, cine mă crede bine, cine nu asta e.

Și preoții la predică mustră păcatele pe care le aud cel mai des la spovedanie fără să dea de înțeles că unul sau altul individual ar avea păcatele respective, sunt păcatele numitor comun.
Dar să spui și pățaniile cuiva e și mai bună învățătură.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Toți, sau majoritatea avem episoade de cădere, inclusiv apostolii și sfinții au avut, pana și Cristos a cerut sa i se treacă acel pahar /încercare... Pe cruce fiind l-a întrebat pe Tată, pentru ce L-a părăsit...
Sunt preoți care s-au căsătorit imediat după facultate, n-au avut timp să păcătuiască încălcând limita canonică de hirotonie, alții sunt la a doua facultate, dar s-au căsătorit curat cu soția care i-a urmat din prima facultate.
Deci iată și oameni laici care se căsătoresc repede, fără substrat foarte religios în viața lor.

Și pocăiții își căsătoresc copiii pe la 25-26 de ani pe curat cum s-ar zice.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Totuși toți meritam o șansa, indiferent de ce am făcut. Asta e, se întâmplă ca poate tocmai cel pe care îl vezi acuma păcătuind, va fi cel care peste câțiva ani îți va dezlega păcatele....
Preoții care păcătuiesc au o problemă de autoritate, adică dacă tu nu ai păcatele lui, cum poate el să te lămurească pe tine ?
Vrei să mergi la un preot mai sus duhovnicește decât tine, la măsuri mai mari.

Eu nu aș merge la un preot foarte tânăr la spovedit, mai degrabă un duhovnic de 45 de ani mi se pare pregătit, nici foarte bătrân nu e bine, ei sunt cu o altă mentalitate.

Îți zic și de ce nu merg la un preot tânăr, pt că el abia își face mâna cu enoriașii, până intră în pâine învață pe oameni meserie.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Eu cred în Vestea Cea Bună a Imperiului Iubirii...

Referitor la canoane.... Ele tind spre un ideal maximizat... Însă sunt cel mult îndrumător,nu un aspect definitoriu...

Este o greșeală sa faci din această zonă a Spiritului, o instanță lumească, cu legi umane ce tind sa judece Spiritul...
Dacă episcopul își asumă răspunderea hirotoniei e pe pielea lui experiența, problema e alta, dacă ipotetic vorbind eu încalc, tu încalci, celălalt nu mai ține cont, cum mai pot cere eu cuiva să respecte măcar o iotă din Biblie dacă eu nu respect, ce se mai alege de învățătură ?
Cu ce popor vei mai face pastorație, una e să ai o parohie pregătită de olimpiadă duhovnicească, alta e să-i iei de sub nivelul mării.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
O cale de mijloc se cere, cu discernământ, rațiune și toate în spiritul iubirii divine.... Aceasta e singura cale Adevărată...
Canoanele pot lumina mintea la cunoașterea anti-păcat, poate sunt niște trepte și ele spre desăvârșire.
Canoanele mai înseamnă ceva, rânduială, disciplină, dereticare a zonelor de necunoaștere, întuneric.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 29.07.2020 at 22:25:47.
Reply With Quote