View Single Post
  #25  
Vechi 09.12.2007, 15:18:37
Carmen26 Carmen26 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2007
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eea
ca mama si preoteasa imi duc baitelul marian de 11 luni in fiecare duminica si sarbatoare ca sa-l impărtăsesc.parintele paroh a spus ca e bine sa nu pape cu 2-3 ore inainte dar eu nu ii dau decat pe la 7 mancare mai consistenta -lapte cu cereale si apoi nu ii mai este foame.asa s-a obisnuit de mic, de la o lună.cand il vede pe parinte deschide larg gurita stie ca ii da ceva bun...apoi doarme foarte liniștit.sper ca ma primiti si pe mine intre voi.cu drag andreea.
Buna ziua
daca imi permiteti: am si eu un copilas de aproape 3 anisori; eu incerc de cand era micut sa il impartasesc saptamanal, Duminica... Cu mancatul...nu m-am indurat sa incerc sa il las nemancat pentru ca el ere oricum facandui-se foame inainte de 12 si nu il pot refuza; dar l-am impartasit si asa si sper ca desi nu e prea tare constient de ce inseama Sfanta Impartasnie sa pot sa il fac mai tarziu sa inteleaga ca tot ce face pe pamant trebuie sa fie cu gandul la Dumnezeu, ca El e bun si ca numai prin El putem avea o viata deplina. Sper sa reusesc, dar trebuie sa recunosc ca de multe ori ma tem cand ma duce gandul la cate incercari vom (mai) avea in lumea asta din ce in ce mai plina de ispite, care mai de care.... Cum vom proceda cand vor creste, ca sa le insuflam cu dragoste Credinta pentru cele sfinte? Pentru multi copii poate ajunge o corvoada daca mediul e ostil si noi incercam cu forta aproape sa ii aducem pe un anumit drum.... ( bine, depinde mult de mediul familial, de anturaj, etc).... aaaa, am uitat sa mentionez ca eu sunt o mamica singura, tatal copilului alegand sa lase grijile deoparte, si sa isi vada de viata lui...desi eu nu imi mai pot imagina o alta viata fara copilul meu; asa e cand esti PARINTE;
sper sa imi fac un cerc de prieteni daca se poate si cu copilasi, majoritatea prietenilor mei tineri alegand sa nu se gandeasca ca trebuie sa ne traim viata cu gandul la Dumnezeu clipa de clipa...insa mie imi place sa citesc din vietile monahilor ca au urmat calea "cea stramta" si ii fericesc pe cei care pot urma calea aceasta...insa cum spunea un preot de la o manastire, in ziua de azi e din ce in ce mai greu...si asa va fi si pentru micutii nostri.....
multumesc
Reply With Quote