View Single Post
  #17  
Vechi 11.04.2019, 16:11:53
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.245
Implicit Pentru Iorest

Acuma, da, parcă ești alt om în cele pe care le scrii. E threadul tău, vorbești despre o inițiativă frumoasă făcută sub ascultare patriarhală și ierarhică și lauzi și apreciezi munca voluntară a unor preoți și credincioși. Vezi acum și eu cred că ai făcut foarte bine deschizând acest thread și apărându-l de Petru7 dar cred că și el acum după ce ai prezentat motivele pentru care l-ai denigrat, te poate înțelege și ierta... și poate chiar ai dreptate că a fost prea dărâmător din start... căci el poate se gândește la Biserică în general, poate are rolul de la Dumnezeu de a apăra biserica de ereșii din interior și din exterior căci practic el e numit de Domnul Piatra mărturisitoare pe care se va zidi Biserica Domnului. Dar dacă piatra s-a supărat și a pus câte o Efă la fiecare lucrare potrivnică Domnului, ce să fac eu, să-l hulesc? Păi el e mult mai mare ca mine sau ca tine în ierarhia bisericească luptătoare și biruitoare așa că trebuie să mă străduiesc să pricep corect ce a vrut el să spună. Eu am citit și ce a zis el și nu cred că se referea la inițiativa ta, la threadul tău, ci s-a folosit de el pentru că am impresia că el s-a luat așa de năravurile bisericii creștine în general, poate spre învierea și întărirea credinței ei. De unde să știu eu de ce a criticat cu atâta duritate inițiative demne de toată lauda?

Acuma dacă m-am băgat în discuție, îmi vine să-ți dau mai degrabă ție dreptate mai ales când ai explicat și ai apărat atât de frumos.

Păi de aia nu am luat și din postările lui Petru7 căci nu se cuvine să răstălmăcesc scrierile sfinților dar eu nu am încercat să fac pe judecătorul între domniile voastre ci pur și simplu m-am autosesizat din oficiu, cam ca organele, pentru că mă durea sufletul să aud astfel de vorbe adresate unui om cu părul alb.

Sigur că și mie îmi pare după ce am recitit că parcă mai mult a dărâmat în postări, parcă punând Efe de plumb la casele păcătoase, dar nu era aici vorba de case ci de sfinte lăcașuri, deci vezi că nu degeaba a fost supranumit Chefa de către sf. Ap. Pavel, căci are cumva mai dezvoltat darul luptei cu viciul, cu porțile iadului... și este scris că nu-L vor birui nici pe El și nici pe Biserica Domnului clădită de Domnul Hristos pe sf. Ap. Petru... și sf. Ap. Pavel și sf. Ap. Ioan.

Eu cred că ar trebui să vă împăcați și să nu mai folosiți amândoi cuvinte atât de dure, de dureroase... căci eu când le aud parcă îmi reamintesc de sfintele patimi ale creștinilor, dar cine sunt eu ca să mă ascultați pe mine?

Ascultați domniile voastre de maimarii voștrii care-L iubesc pe Dumnezeu și-L ascultă și bine ne va fi nouă românilor.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 11.04.2019 at 16:24:15.
Reply With Quote