View Single Post
  #9  
Vechi 17.02.2010, 01:55:51
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit explicatie mai 'pertinenta'/plauzibila & lamuritoare etc

Citat:
În prealabil postat de assiris Vezi mesajul
Postul are semnificatie atit medicala cit si religioasa dar am o nedumerire. Care este logica postului, de ce nu se maninca carne si in general produse animaliere? Logica ar fi ca prin consumul de carne se sacrifica vieti de animale. Dar lactate? La acestea nu se sacrifica animalul. Mai mult, daca prin absurd toata lumea nu ar manca lapte, ce s-ar face cu acesta, s-ar arunca? Cred ca ar fi un pacat si mai mare. Dar mierea de albine nui este produs de o vietate?
Dar fructele de mare, sunt de fapt vieti sacrificate si am vazut ca se pot consuma in post (calamar, sepie etc.)
Am mai gasit un material interesant si destul de explicativ, cuprinzator etc, tot despre post, si care raspunde 'nelamuririlor' unora. Postez si fragmentul relevant aici, dedesubt:
"Din vremuri străvechi, înțelepții au observat că, atunci cînd oamenii acordă prea multă atenție plăcerii de a mînca, dincolo de necesitatea strictă de a se hrăni pentru a face față eforturilor zilnice și ajungînd la excese periculoase, ei se expun riscurilor de îmbolnăvire. Mai mult, o alimentație neechilibrată, în care predomină doar anumite alimente, poate produce nu numai modificări organice, ci și comportamentale.De aceea, vechii preoți, indiferent de religie, au hotărît ca, în funcție de clima din regiunea în care trăiau coreligionarii lor, cît și de riscurile de îmbolnăvire existente, să impună prin intermediul preceptelor religioase perioade de regim alimentar de dezintoxicare, de "cruțare" a organismului. Ba, chiar, marii înțelepți au constatat că postul negru prelungit – cu durata de 9, 21 sau 40 de zile – poate asigura condițiile ideale pentru marile revelații, adică descoperirea răspunsurilor la întrebări fundamentale despre viață, sănătate și progres spiritual.În religia creștină, posturile reprezintă perioade în care credincioșii au ocazia să se debaraseze de excesul de proteine animale, grăsimi, glucide. Aceasta asigură o stare fizică foarte bună, permițînd credinciosului să aibă și o atitudine mai potrivită față de actul religios. Renunțarea la plăcerile gastronomice este un mic act de smerenie, care reamintește fiecăruia despre modestie, abținere în fața tentațiilor nesănătoase. Pe de altă parte, excesul de carne în alimentație poate crește semnificativ agresivitatea și cruzimea consumatorului, îndepărtîndu‑l de sentimentele de iubire, toleranță și întrajutorare."
http://www.cuplari.ro/referate/refer...iene-1106.html
Reply With Quote