Subiect: Despre pomenirii
View Single Post
  #9  
Vechi 22.03.2011, 20:50:30
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
As dori un raspuns avizat.Raposatul, pana la un an, este pomenit doar el la parastas? E important! Multumesc.
[SIZE=+1]Daca zilele de pomenire coincid cu pomenirea altor raposati, este bine ca slujba sa se faca in comun si nu separat, caci cu cat rugaciunea are caracter colectiv, cu atat este mai puternica. [/SIZE]http://www.parohiamacin4.org/ghid_inmormantare_parastas.htm

Eu una m-am straduit ca in aceste 40 de zile, sa o trec numai pe bunica pe pomelnicul de parastas, insa m-am gandit apoi ca este o dovada de milostenie daca trec alaturi de ea, si alte nume, pentru ca nu are cum sa ii faca rau. Oricum, la parastas se pomenesc sute de nume - nu exagerez - si, potrivit citatului de mai sus, asa este si bine, sa fie pomenirea de obste, nu un parastas special pentru X si Y. Bunica mea a avut parastas special pentru ea in ziua inmormantarii (a 2a zi) si in a 3 a zi, pentru ca am fost la biserici de mir, dar apoi, a fost pomenita cu Teoctist, Nicodim, Bartolomeu, Cleopa, Teofil, Floarea, Gheorghe, Vasile, Dumitru... si tare m-am bucurat ca sta alaturi de aceste suflete.

Dumnezeu s-o ierte pe mama dvs, Maria, si sa va dea sanatate sa ii faceti pomenirea. In Postul Mare se fac parastase in fiecare sambata, iar in anumite manastiri se fac in fiecare zi, mai putin duminica (bine, in post cred ca se face, de luni pana vineri, "litia mica pentru adormiti", care e o slujba a parastasului mai prescurtata, din cate am remarcat eu).
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote