View Single Post
  #21  
Vechi 05.06.2013, 11:55:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nici demonii nu sînt cu desăvîrșire răi, nu pot asta deși poate ar vrea.
Nu stiu ce inseamna pentru tine "cu desavarsire rai".
Esti desavarsit rau daca pierzi cu desavarsire mantuirea, ceea ce in cazul lor, este adevarat.

Citat:
Citeam mai demult în ”Mărturii din viața monahală” cum Părintele Iosif era bolnav și a refuzat multă vreme pastilele propuse de doctor. Boala a continuat [în ciuda sfințeniei sale și a experiențelor mistice] și atunci a acceptat pastiluțele de la frații lui.
Si ce ar trebui asta sa dovedeasca relativ la topic?
Sunt desigur doua extreme, a celui care pune mai multa incredere in doctor decat in Dumnezeu, si cel care isi pune increderea intr-un mod gresit in Dumnezeu (poate cu o doza de fudulie) si refuza cu desavarsire doctorul.

Citat:
Și eu accept pastilele și ”chimicalele” numai și numai în caz de extremă necesitate. Nu intru în prima farmacie cu rețeta de la medicul de familie sau de la pediatră pentru ca așa mi s-a spus să fac.
Tocmai, n-am sustinut increderea nelimitata in doctori, orice doctori.

Citat:
Oricum, în farmacii se vînd mult mai multe substanțe malefice decît benefice, deci imaginea lor și a farmaciștilor rămîne pentru mine una cu conotații puternic negative.
Paradoxal, dar eu cred ca aceasta afirmatie se potriveste mai degraba "medicamentelor" "naturiste".

In timp ce medicamentele alopate trebuie sa treaca prin niste teste destul de riguroase si costisitoare (desi nu infailibile), pentru cele "naturiste" nu se cere acest lucru.

Practic, pentru a le comercializa trebuie doar o notificare catre MS, iar acordul de este prezumat dupa un termen de 30 zile parca, daca nu primesti in mod expres o notificare care sa afirme contrariul.

Deci poti vinde apa chioara sau noroi reclamand proprietati (se vinde deja) medicale exceptionale, la preturi piperate si legea nu te opreste.

Desi majoritatea nu sunt nocive in sine (dar sunt si unele nocive), prin faptul ca idau sperante false unor oameni care poate in felul asta evita un tratament care intr-adevar le-ar putea salva viata, ca sa nu mai vorbim ca irosesc resursele financiare care puteau fi indreptate in directia salvatoare, sunt mult mai daunatoare decat multe altele alopate.

Desigur, aceasta tactica inselatoare este folosita chiar si de producatorii de medicamente alopate, mai exact cei care vand diverse "medicamente" incadrate insa dpdv legal la "suplimente alimentare" sau "homeopate" care iarasi, le da posibilitatea sa eludeze legea vizavi de proba eficientei sau utilitatii.

Citat:
Pe ce blog ai citit despre respectivul care a pățit-o cu postul? Poate omul s-a îmbolnăvit și boala lui nu a avut drept cauză postul. Doar sîntem diferiți și nu e imposibil ca unii să nu treacă cu succes prin experimente de acest gen. Și apoi știi că există cîteva categorii care nu au voie să postească, printre care alcoolicii și diabeticii. Cine știe ce fel de probleme avea tipul respectiv de fapt? Sau poate nu a respectat perioadele de tranziție sau lungimea postului dacă a fost prima sesiune sau a băut prea multă apă pierzînd anumite substanțe...
Tocmai asta am spus, ca exista deficiente care fac ca postul negru sa fie contraindicat, ceea ce am subliniat a fost totusi o problema de atitudine a comunitatii, care in timp ce incurajau o persoana care dadeau semne de aderenta de tip psihopatic la postul negru (anorexie), s-au facut ca nici macar nu observa persoana care a manifestat efecte negative puternice de la postul negru.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 05.06.2013 at 12:00:04.
Reply With Quote