View Single Post
  #211  
Vechi 07.11.2016, 21:00:08
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Nu sunt lămurit în privința harului lucrător, respectiv nelucrător. Nu înțeleg cum poate fi harul nelucrător în afara cazului că asta înseamnă necolaborarea noastră cu el. Dacă ai cunoștință cine a formulat această teorie, m-aș bucura să aflu.
Daca te referi la harul exterior si interior nu este o teorie, este invatatura ortodoxa. Hristos a venit sa aduca harul pierdut, pe care oamenii nu il mai puteau primi. Prin Botez primim harul interior, pana la Pogorare lucra harul exterior. Cum am mai spus, explicatia mai detaliata o gasim la multi sfinti, de exemplu Sfantul Serafim de Sarov: http://saraca.orthodoxphotos.com/bib...ea_duhului.htm
Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Dar, cum am mai arătat și în alte dialoguri cu tine, consider naștere din nou orice botez făcut în numele Sfintei Treimi, indiferent de cultul creștin în care s-a făcut. Pentru că el nu se face prin puterea preotului, ci prin cea a Duhului Sfânt.
Aceata e ceea ce cred si (neo)protetastantii. Dar (cand am intrat odata pe un forum baptist) i-am pus pe ganduri cand i-am intrebat de ce nu puteau boteza decat cei ce primisera hirotonia, iar Simon a vrut sa cumpere harul, pentru ca el nu putea boteza si pune mainile.
Ca cei din afara Bisericii nu au har (ereticii) s-a hotarat la unul din primele Sinoade locale, din Cartagina (de fapt au fost mai multe incepand cu anul 250). Hotararea Sinodului a fost reafirmata la Sinoadele ecumenice. Iar Sfantul Vasile cel Mare, in primul canon, explica de ce pierd harul cei ce nu fac parte din Biserica. De ce crezi ca invatatura protestanta e cea adevarata si Biserica si sfintii s-au inselat?
Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Dar, cum am mai spus, nu cred că putem vorbi de „ramificarea harului”; nu cred că e ceva care se poate ramifica,
Ramificarea harului este o teorie protestanta, ce sta la baza dogmei ecumeniste. Aceasta spune ca harul se ramifica in toate cultele.
Reply With Quote