View Single Post
  #87  
Vechi 05.03.2019, 21:13:54
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.952
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlorinT Vezi mesajul
Abel poate o fi fost mai mult o victima, ca multi alti oameni neprihaniti... dar omul oricat de neprihanit este in credinta nu presupune ca in el nu exista firea decazuta care-si ia oricum un tribut... fie el cat de mic.
Absolut că așa e, era nevoie de venirea lui Hristos, nu mă-ndoiesc de necesitatea botezului, pe mine m-a interesat la Abel de ce s-a îngăduit ca el să piară, deși era un om care încerca să facă totul după cât era revelația dumnezeiască la vremea aceea.

Oricum oamenii care mureau înainte de Hristos se presupune că mergeau în șeol, așa că prin moarte i s-a curmat lui Abel și posibilitatea de a se bucura măcar de viața asta, bună /rea, pe cât Adam sau Cain.

Practic Abel a fost primul om între ciocan și nicovală, a moștenit un păcat fără vina lui pe care a încercat să-l reducă prin recunoștință și jertfă curată și a pierit de mâna unui om desfigurat de păcat, sau mă rog mai desfigurat decât el de păcat.

Altă situație pe care am vrut s-o înțeleg, e de ce există oameni nereligioși dar care se apropie de o moralitate creștină, considerând că moralitatea absolută e creștină.

Nu există și o predispoziție genetică la unii oameni spre a face mai mult bine decât rău ?

Presupunând că toți oamenii fac și bine și rău, la unii balanța faptelor înclină mai mult spre bine.

De ce la unii încă de la început se observă că au firi lăuntrice liniștite, contemplative, darnici de mici, săritori, iertători, compasivi față de animale, iar alții sunt nervoși, agitați, au instincte de exploatatori, se primejduiesc de moarte prin tot felul de nechibzuințe, parcă o mână nevăzută îi trage spre rău ?

Și poți găsi în multe culturi oameni meditativi și morali, oricum morala prin ea însăși nu ajunge pentru mântuire, dar măcar perpetuează binele sau comuniunea respirabilă între oameni pe pământ.

Dacă Dumnezeu ar șterge sămânța bună de oameni, practic răul s-ar absolutiza în lipsa pocăinței, pentru că s-ar înmulți genetic oameni care înclină spre a face răul fără să aibă măcar mustrări minime de conștiință.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote