View Single Post
  #7  
Vechi 17.08.2023, 22:35:26
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
In schimbul de informații generale pe care îl aveau intre ele la un moment dat una din persoane atrage atenția asupra faptului că a fost Sfânta Maria și din cauza acestei sărbători nu a muncit/făcut ceva anume.Noi nu ținem asemenea mizerii intervine brusc o persoana,la care cealaltă sare și ea subliniind că în biblie nu scrie despre Sfânta Maria că trebuie să o cinstim.Fix atunci treceam pe lângă o biserică și am văzut persoană a 3 a,cea care deja a devenit "victima" celorlalți 2 că se închină și uitându-ma in ochii lui am văzut.....

Ceva s-a schimbat brusc în mine, deși rațional și chiar teologic eu găsesc corecta atitudinea neoprotestanta și nu știu dacă am mai gândit pur ortodox de foarte mulți ani sau am luat o atitudine de apărător al ortodoxiei.

Însă în acel moment simțeam că trebuie să apar ortodoxia într-un fel sau altul din 2 motive.Unul din cauza ochilor acelui bătrân care avea o credință sinceră, curată și pură și din cauza insultelor asuse Fecioarei Maria.Adica sa spui că , cultul Fecioarei Maria este o mizerie și să te numești creștin este incompatibil.
Nicio scriere Nou Testamentară nu o jignește pe Maica Domnului, practic neoprotestanții nu mai țin nimic, distrugerea sărbătoririi și a cultului Sfinților i-a dus la un minimalism unde Oktoberfest e mai sărbătoare într-o țară catolico-protestantă ca Germania, decât Adormirea Maicii Domnului în România.


Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Așa cum spuneam,deși pare doar un eveniment banal, pentru mine a fost revelator fiindcă am trezit ceva de demult în mine,am trezit acea scânteie de ortodoxie, moartă de atâția ani.Eu in ultimii 10 ani cred că am trecut prin toate ideile, credințele pe care le-am întâlnit,pe toate am încercat să le studiez,sa le înțeleg și chiar sa mi le asum cat a fost cu putință.
Tu ești singurul vinovat, dacă erai serios în Facultatea de Teologie, erai căsătorit acum cu parohie, am văzut oameni care s-au maturizat enorm în Facultatea de Teologie și alții care au stagnat, nu s-au folosit de ocazie pt a crește exponențial.

La câte resurse financiare aveai puteai cerceta Sfinți Mari, îl întâlneai în Athos pe avva Iulian Prodromitul și pe mulți alții unii mari duhovnici au trăit și după 2010, culmea e că aveai cont din 2009, viața ta era pe altă traiectorie.

De exemplu nici acum nu cred că ai mers la Cășiel la pr Serafim Bădilă și e la tine în județ, dar la untold nu m-ar mira să fi spart niște mii de lei.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote