View Single Post
  #10  
Vechi 19.05.2012, 14:31:15
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Istetimea trebuie folosita pentru a ajuta oamenii, pentru ca homosexualii sa inteleaga ca noi nu suntem impotriva lor, ci suntem intotdeauna pentru oameni, pentru regasirea de sine. E atat de usor sa te amagesti pe tine insuti, sa te blindezi cu certitudini psihologice, sa fii convins ca homosexualitatea e genetica si necorijabila, excluzand indoiala si nesiguranta, doar pentru a-ti gasi linistea. Asa cum cel care crede este tot timpul in dialog cu necredinta ("Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!") asa trebuie sa fie si ei. Suntem impotriva autoamagirii, indiferent de care natura, suntem pentru cultivarea indoielii de sine, a incertitudinii, intr-o valorificare pozitiva.
Ioana vorbim de 2 lucruri diferite.Pe de o parte tu spui care este atitudinea crestinului fata de semenul lui care se confrunta cu aceasta problema si sant total de acord cu tine trebuie sa cultivam indoiala in sensul bun al cuvantului si sa-l incurajam pe fiecare individ sa se regaseasca pe sine.
Dar totul are in spate o masinarie bine pusa la punct si masinaria intra in conflict cu lumea crestina si mai mult, este creata tocmai impotriva lumii crestine.Si se foloseste un discurs pe foarte multe voci de la un crestinism pervertit care ne spune ca in fond este vorba de iubire, ca Iisus atunci cand a vindecat sluga sutasului de fapt a fost de acord cu homosexualitatea si multe alte chestii, pana la argumente "stiintifice" si pana la propaganda militant ateista care se alatura oricarei idei care este impotriva crestinismului.
Deci individul care se confrunta cu aceasta problema este indoctrinat sa creada ceea ce crede si scopul propagandei este ca toata lumea sa accepte aceleasi idei. Eu vad lucrul acesta din discutiile mele cu oameni obisnuiti din strainatate si pot spune ca propaganda aceasta face ravagii.
Si intr-o zi vrem nu vrem eu cred ca ne vom confrunta cu aceeasi problema.Si va trebui sa oferim un raspuns. Si in functie de raspunsul nostru putem spera ca "indoiala " sa se nasca in sufletele semenilor nostri. Chiar daca batalia va fi pierduta poate ca unii vor sesiza unde este adevarul.
Reply With Quote