View Single Post
  #1  
Vechi 03.10.2012, 22:34:27
viorels's Avatar
viorels viorels is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.06.2011
Mesaje: 15
Implicit Altarul pentru jertfă

Un tânăr bogat se îmbolnăvi gav și zăcu mult timp la pat; dar în cele din urmă se ușură de cumplita lui, sufernță și se făcu sănătos. de și ridicânde-se pentru întâia oară din patul său, el se precum pruncul nou năsut'', și fiind plin de bucurie, slăvi pe Dumnezeu Cel Sfănt cu mare cinste. În năvala simțămintelor sale pine de recunoștință, ș-a îndreptat, privirea și sufletul său spre înaltul, cerului și a strigat către Domnul Dunezeu: ,,O, Preabunule și preaîndurate Stăpâne Doamne, oare dacă aș putea să-ți dau ceva, acum pentru însănătoșirea mea, cu câtă dragoste Ți-aș da eu Doamne tot avutul meu!". Cuvintele acestea le zicea un om bătrân, dânsul în evlavia sa cu pasul său încetinit, de bătrânețe, apropiindu-se cel ce fusese grav bolnav, în dată îi zise: ,,Darurile cele bune ție ți-au fost trimise de sus. De vei vrea să trimiți și tu ,,ceva de la tine, însuți către, bunul și Marele Dumnezeu nu ve putea pe veci, să, trimiți nimic. Dar acum vino cu mine, fiule!". Zise bătrânul: tânărul se duse după bătrânul cel cucernic în rugăciunea sa. Și-în dată au, poposit la o căsuță, pe jumătate distrusă de intemperiile timpului, unde i-a întâmpinat o cumplită sărăcie: acolo un tată ședea țintuit la pat, măcinat de boală, o mamă plângea, niște copii goi flămânzi, cu lacrimi, în ochi cereau pâine. Tânărul se cutremură. Atunci bătrânul îi zise: ,,Iată, aici este altarul pentru jertfă! Aceștia sunt frații mai mici ai Domnului! Numai de aici poți tu înaintea Domnului tot ce îți dorești!". Și tânărul își întinse spre casa aceea mâna sa binefăcătoare. Locoitorii casei, mângâiați de dânsul,îl binecuvântară și-l numiră ,,Îngerul Domnului!". Atunci bătrânul zâmbi și-i zise tânărului: ,,Așa să faci totdeauna -- întâi ridică-ți privirea ta la cer, și apoi îndreaptăți-o spre pământ și vezi ce-i de făcut aici!".
Reply With Quote