Subiect: ECUMENISMUL
View Single Post
  #563  
Vechi 30.08.2017, 22:13:02
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Palamist Vezi mesajul
Pai si mie mi se pare absurd.
Dificultatea apare pt ca nu dispunem decat de 2 posibilitati:mantuirea si iadul (eventual vesnic).Si marea majoritate a sufletelor s-ar putea sa nu se incadreze in niciuna din cele 2 variante.
Pe de o parte, eu stiu ca in rai nu prea pot ajunge decat sfintii.Probabil la asta se refera sfantul care spune:„e cu neputinta pt cineva sa se mantuiasca daca nu are paza mintii.” (Exista si exceptii rarisime, cum e cazul cu talharul cel bun de pe cruce.)Alt sfant spunea ca „dreptii abia se mantuiesc”.
Pe de alta parte, multi nu merita nici sa ajunga in focul gheenei.De aici necesitatea unei a treia posibilitati.

O a treia posibilitate ar fi inconstienta.Animalele, dupa moarte, devin inconstinete, nu merg nici in rai nici in iad.In islam, sufletele sunt inconstiente dupa moarte, pana la judecata (cu exceptia „martirilor” care merg direct la cele 70 de fecioare).

O alta posibilitate ar fi anihilationismul (de la unii teologi protestanti):asta ar fi posibil pt cei damnati, daca iadul nu ar fi vesnic, si pt toti cei care nu ar merita invierea in trupuri.
Dreptii din Vechiul Testament erau cei ce tineau cele 10 porunci, nu cei ce se inchinau la idoli. Vedem ca si dintre pagani (deci nu din neamul iudeilor) erau care se inchinau la Dumnezeu cel adevarat.
Pe de alta parte si in Iad sunt mai multe locuri, fiecare va avea parte de ceea ce a facut el, nu sunt toti la fel. Unii nu au avut parte deloc de chinuri, dreptii.
Reply With Quote