View Single Post
  #15  
Vechi 16.04.2012, 11:45:37
daniel daniel  is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.06.2010
Mesaje: 31
Implicit Sfantul mare mucenic Efrem cel Nou

Hristos a inviat!

E Vinerea Neagra a anului 2012 si merg impreuna cu o ruda la serviciul pasapoarte al unui oras din Romania. Lasasem o cerere pentru eliberarea unui pasaport cu aproximativ 12 zile in urma si ne prezentam pentru ridicarea documentului in termenul indicat de cel care receptionase cererea. Chiar daca era aproape sigur ca documentul a fost facut si il vom avea in ziua respectiva ... pe drum am cerut ajutorul Sfantului Efrem cel Nou (nu aveam cunostinta de mult timp de existenta lui insa deja citisem din minunile sale si m-a impresionat rapiditatea cu care se facea simtit ajutorul sau) pentru ca totul sa se deruleze cu bine.
Ajungem deci in fata functionarului in jurul orei 11h30 si respectivul ne spune ca documentul nu ne poate fi inmanat pentru ca desi pare ca ar fi fost facut (asa apare in sistemul informatic)...nu a ajuns inca la el...deci, pe scurt, trebuie sa revenim saptamana viitoare dupa zilele libere de Paste. In contextul acesta incepe o discutie de vreo 20 de minute in contradictoriu in care ii explicam respectivului ca ni s-a spus ca pasaportul va fi gata cel tarziu vineri, noi ne-am programat o plecare in ziua urmatoare bazandu-ne pe asta, suntem deci intr-o situatie foarte delicata si asa mai departe. El ne spune ca nu poate face nimic pentru ca nu are pasaportul deci nu are cum sa ne ajute. Revin cu diverse replici in care ii subliniez ca noua ni s-a spus ca totul va fi gata pana vineri etc. Pe scurt, se face ora 12h00, insist sa cheme pe seful lui, sa imi dea un numar de la Bucuresti unde se fac pasapoartele...Nu, nu se poate asa ceva...si genul de discutie pe care o cunoasteti deja cand avem dea face cu anumite institutii alte statului...
Si in contextul asta de schimb de replici cand numai la rugaciune nu-mi era gandul...aud pe functionar zicand ceva ce n-am inteles bine: ''Aveti noroc ca sunt eu aici...''. In secundele alea incercam sa il ascult ca sa INTELEG ce vrea sa spuna pentru ca eram in toiul unei discutii care se dovedea o catastrofa pentru noi...Si el continua ''Da, daca era altul in locul meu nu se putea'' (sau nu reuseati...nu-mi amintesc clar pentru ca nu reuseam sa inteleg ce se intampla). Si el continua : ''Veniti mai tarziu''. Eu intreb: ''Mai tarziu cand?'', El zice: ''Peste 2 h''. OK. Si plecam...si imi dau seama ca Sfantul Mare Mucenic Efrem cel Nou a ascultat rugaciunea mea facuta in drum spre Pasapoarte ...si a intervenit in asa fel incat intorcandu-ne la ora 14h00 sa putem primi de la acelasi functionar un pasaport care la amiaza nu exista sau exista dar nu era disponibil pentru a fi predat titularului.

Cu evlavie nemasurata multumim Sfantului Mare Mucenic Efrem cel Nou pentru milostenia sa, pentru ajutorul sau atat de rapid si nu incetez sa ma minunez de marea sa dragoste pentru noi. Nu ezitati sa cereti ajutorul acestui sfant atat de iubit de Dumnezeu si nu uitati sa ii multumiti pentru ajutorul dat.

Doamne-ajuta!

Sfante Mare Mucenic Efrem cel Nou miluieste-ne pe noi pacatosii si ascuta rugaciunile noastre. Arata-te celor ce se indoiesc si ajuta-i pe cei care cer sprijinul tau!
__________________
Sfinte Ierarhe Nicolae, mare facatorule de minuni, binecuvanteaza-ne pe noi, pacatosii.
Reply With Quote