View Single Post
  #5  
Vechi 14.12.2011, 21:14:58
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Acum mi-am amintit de unde am mai auzit de aceasta sfanta.
Sunt nedumerit, nu erati dvs. un contestatar al acestei sfinte pe forumul catolic? Acum vreo doua luni ati avut chiar o opinie mai taioasa atat la adresa lui Faustina cat si a sfintenei fostului papa Ioan Paul II.
Niciodată nu am contestat sfințenia sorei Faustina. O sfântă declarată ca atare de către biserică, este sfântă și pentru mine. Din câte am citit (și se desprinde și din Jurnalul ei) a dus o viață exemplară.

Față de sfințenia fostului papă Ioan Paul al II-lea, am unele rezerve personale. Am acest drept, deoarece el face parte dintre fericiți și nu dintre sfinți, nefiind, deocamdată, canonizat. Papi beatificați au mai fost în secolul al XX-lea, dar singurul sfânt este Pius al X-lea.

Citat:
Pentru ortodocsi, mii de diverse persoane din diverse culte spun ca au revelatii, convorbiri cu Dumnezeu etc. Sa luam doar exemplul cunoscut si mediatizat mai mult pe la noi, Vassula, dar mai sunt sute. Ortodocsii spun ca sunt inselari de la vrajmasul.
Departe de mine dorința de a preface și acest topic într-o dispută confesională. Aceasta este specialitatea dv. Un meci al sfinților este ultimul lucru pe care îl doresc și stau să mă întreb dacă ei ar dori-o.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote