Subiect: Omule, incotro?
View Single Post
  #21  
Vechi 07.12.2014, 15:49:35
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Si-apoi ce nevoie avem de sume mari? Sa ajunga, unde? Prin decizia cui? Cati ar fi astfel neindreptatiti? ...
Aceleasi intrebari care le ai derspre o forma organizata, le vei avea probabil si cand va trebui sa ajuti individual pe cineva .
Si nu e deloc o acuza, exact asa gandesc si eu si majoritatea .De aia nu ajut online ,pentru ca ma macina neincrederea.De aia si in viata de zi cu zi am indoieli exaggerate.
Totusi sunt si exceptii,nu sunt toti ca noi , unii au incredere ,si ajuta inclusiv in cazuri care nu le cunosc ,si de care afla doar online
Si tocmai plecand de la cunoasterea acestui mecanism care ne face sa ne indoim , am spus care ar fi mijloacele de a face totul transparent si prin exemplu propriu,pentru a se naste increderea . Cred ca sunt organizatii care au demonstrat ca se poate aceasta ,sau chiar Biserica a aratat ca se poate .Caci la o colecta pentru inundatii nu stim cine gestioneaza banii si unde ajung,dar avem incredere .
De exemplu,daca as fi administrator de bloc ,as publica toate facturile si salarile ,si ofertele in cazul unor achizitii , ca sa le poata urmari oricine . Dar multi din cei care gestioneaza niste bani care nu sunt ai lor ,tocmai pt a se ascunde si a fura, nu fac publice informatiile , si de aceea lumea a devenit asa suspicioasa .
Asistenta sociala e o meserie, in care identifici cazurile ,compari cu alte cazuri ca sa vezi unde e nevoia mai mare ,asiguri transparenta proiectelor ,tocmai ca sa fii intermediarul dorintei de a ajuta al celorlalti .
Fie individual,fie colectiv ,important e sa ajutam ,si sa luptam cu toate piedicile obiective sau subiective care ne impiedica sa facem aceasta .
Mila fata de ceilalti ,nu este o recomandare,este o porunca si o lupta perpetua ,pentru ca astfel sa avem parte si noi de implinirea tuturor cererilor noastre
"Fericiti cei milostivi caci aceia vor avea parte de mila "
Ei daruiesc putin unor oameni cazuti,dar primesc mult ,nu de la oameni ,ci chiar de la Dumnezeul cerurilor.
Reply With Quote