View Single Post
  #63  
Vechi 05.09.2009, 01:00:29
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Daca noi credem ca uraciunea unui loc (discoteca, bar, satanism) il alunga de acolo pe Hristos, ar insemna ca curatenia nu poate sta la un loc cu murdaria, fara a se murdari si ea. Si nu este chiar asa. Curatenia nu poate fi murdarita, de orisicat rau ar fi inconjurata. Biserica nu este atinsa intru nimic de pacatosenia celor mai multi dintre noi. Si multi nu merg la Biserica spre a se mantui, ci doar dintr'o obisnuinta, ca asa e bine sau din rusine.
Cred ca definesti Biserica intr-un mod mult prea larg. Cei cazuti in pacat nu mai fac parte din Biserica pentru ca ea este a sfintilor. Ca oameni sintem slabi, pacatuim si ne indepartam de Dumnezeu, iesind, astfel, din Biserica. Ne pocaim si intram din nou primind iertarea de la Dumnezeu. La fel, nu toti care intra in biserica sint si fii Bisericii.

Un loc curat nu-i niciodata si murdar. Cind mizeria se pune peste ceea ce a fost curat, aceea se spurca. Cristos intra oriunde, dar numai chemat prin rugaciune: “Ca unde sunt doi sau trei, adunati in numele Meu, acolo sunt si Eu in mijlocul lor.” (Matei 18:20). La discoteca absolut nimeni nu se aduna in numele lui Dumnezeu.
Citat:
În prealabil postat de windorin
Da, discoteca nu e pentru rugaciune. Dar e un loc unde sufletul isi poate da seama ca toate sunt desertaciuni, unde se poate simti singur, teribil de singur. Iar daca in acele momente de crunta constientizare a singuratatii, in pofida multimii de oameni, de fata ar fi doar diavolul, acel suflet se va indrepta cu siguranta spre sinucidere, ori ceva de gen. Dar daca si Hristos este aproape de acela, precum si este, ii va veni in ajutor.
Imi pare rau, asa ceva nu prea se intimpla nici in romane. La desertaciunile vietii reflectezi doar in singuratate, departe de ispita. Discoteca chiar nu-i un loc care sa te indemne la nici un fel de meditatie, ci la traire carnala. Desigur, Dumnezeu vede totul si te poate apara chiar si acolo prin ingerii lui.
Citat:
În prealabil postat de windorin
]Ma intreb: daca Parintii din Pateric mergeau in bordeluri, fara nici o ezitare, se intalneau cu desfrantatele si, facandu'si canonul de rugaciune, la plecare, acelea plecau cu ei, cerandu'le sa le duca la o manastire de maici... oare nu ar face aceasta Insusi Hristos, care doreste mantuirea tuturor, mai mult decat cel mai mare sfant de pe pamant.
Cred ca exprimarea nu-i prea fericita…

Daca Iisus era si in bordel, ce rost mai era ca parintii sa intre acolo? Oare n-au facut-o ca sa le aduca pe pacatoase la Iisus?
Reply With Quote