Subiect: Intrebare
View Single Post
  #4  
Vechi 08.11.2010, 20:31:33
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gmariusg Vezi mesajul
...sau cu unul pesimist(ex: ma duc la spovedanie, dar nu stiu daca voi fi iertat sau nu etc...)?
Asta-i lipsă de credință să zici că păcatele nu-ți vor fi iertate. Sfânta Spovedanie nu dă rateuri, mergi smerit, nu îți făuri vreo atitudine ca nu cumva să fie fățarnică. Pocăiește-te și ai nădejde că nu suntem singuri. Pe tâlharul de pe Cruce, Mântuitorul l-a iertat că s-a pocăit atunci înainte de moarte cu toate că întreaga sa viață a închinat-o păcatului.

La Dumnezeu nu contează de câte ori ai căzut, ci dacă după ce ai căzut te-ai ridicat și ți-ai păstrat nădejdea. O avem pe Preasfânta noastră Doamnă Născătoare de Dumnezeu, îl avem pe Sfântul nostru înger păzitor și pe toți Sfinții care se roagă în ceruri pentru noi păcătoșii.

Mergi cu nădejde dar pocăit, nu cu gândul că pot face orice că Dumnezeu oricum mă iartă căci și ăsta e păcat. Mergi cu dorința de a scăpa permanent de păcatele ce te apasă și cu convingerea că mai degrabă ai muri decât să mai faci vreodată un lucru ce este urât în ochii lui Dumnezeu.

I-auzi ce spune 1 Ioan 1:

8. Dacă zicem că păcat nu avem, ne amăgim pe noi înșine și adevărul nu este întru noi.
9. Dacă mărturisim păcatele noastre, El este credincios și drept, ca să ne ierte păcatele și să ne curățească pe noi de toată nedreptatea.
10. Dacă zicem că n-am păcătuit, Îl facem mincinos și cuvântul Lui nu este întru noi.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote