Subiect: Divort...
View Single Post
  #8  
Vechi 09.08.2011, 07:46:37
culianul culianul is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.02.2011
Mesaje: 58
Implicit

Exista un temei scripturistic pentru a doua sau a treia cununie, doar atunci cand sotul/sotia au murit (Sf Apostol Pavel spune despre vaduve ca mai bine se casatoresc decat sa arda... ceva in directia asta)

Multa vreme biserica nu recasatorea decat daca erai vaduv/vaduva.

Mare parte din "regulile" legate de casatorie sunt stabilite prin canoane, care au temeiuri in traditie. Multe sunt si vadit anti-scripturistice (episcopii nu au voie sa fie casatoriti - Sf Ap Petru a fost casatorit, deci nu exista un conflict intre casatorie si hirotonie... Mai ales ca in primele 3 veacuri crestine, episcopii se putea casatori)

Problema mea cu "ingaduinta" episcopala este faptul ca se da pe bani. Ca nici nu apuci sa intri in audiennta la episcop, ci secretarul episcopiei iti da foaia daca ii dai banii. Ceea ce mi se pare (si chiar este) o forma fara fond... Da, am gresit ca am luat-o pe fata asta, mi-am dat seama la cateva luni dupa casatorie (stiu ca multi ar comenta la asta, dar nu stiu daca sunt trecuti prin viatza..). Nu ma lasi sa ma recasatoresc, e ok. Dar sa imi iei bani aiurea pentru o foaie, o foaie de existenta careia episcopul are toate sansele sa nu stie, asta e problema mea
Reply With Quote