Subiect: despre botez
View Single Post
  #8  
Vechi 20.12.2008, 20:47:17
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Oaia-ratacita, botezul, nunta, inmormantarea se platesc ca rasplata pentru harul pe care preotul ti-l da. Sincera sa fiu eu inca nu am auzit de copii ramasi nebotezati fiindca parintii nu au avut ce sa ii dea preotului, si daca chiar esti atat de sarac, cei mai multi preoti, daca nu toti iti boteaza copilul numai sa il aduci la biserica. Si nici de morti ramasi neingropati. Astea-s mai mult legende.

Car despre tineri care nu se pot cununa religios fiindca nu au bani de dat la preot, asta chiar e gogonata!!! Acei tineri nu au bani de petrecerea de dupa cununia religioasa, care nu are nici o treaba cu biserica si cu preotul, si care la o adica poate fi transfrmata intr- o cina mai intima in familie, cu cheltuieli minime. Pana la urma iti trebuie credinta ca viata in doi fara binecuvantarea lui Dumnezeu prin Taina Cununiei nu este buna. Daca nu ai aceasta credinta astepti si pana la 70 de ani cand ai bani de o masa de pomina, si dai vina in timpul asta pe preot.

Salariile preotilor, din cate stiu eu, sunt foarte mici, sau cel putin asa erau, parca in jur de 6 milioane de lei vechi, adica salariul minim pe economie.

Citat:
Sunt de parere ca botezul trebuie facut atunci cand ai discernamant, cand esti suficient de matur ca sa alegi pentru tine, nu mi se pare normal sa aleaga parintii.
Pai parintii au dreptul sa aleaga religia copilului asa cum tot ei au dreptul sa aleaga scoala si gradinita la care merge copilul, numele copilului, ce mananca copilul, cu ce se imbraca, ce limbi straine invata, etc.

Un copil are potentialul de a fi crestin din momentul in care se naste. De ce sa nu il faci crestin de micut? Inca de mici oamenii au puterea de a invata si de a intelege, nu suntem niste retardati pana la varsta discernamantului, nu?

Citat:
Cati crestini ortodocsi sunt in Romania care merg la Biserica doar o data pe an? Se pot numi ei persoane religioase in adevaratul sens a cuvantului? Acei oameni au fost botezati cand au fost mici, dar ei nu au avut sansa sa aleaga pentru ei ce religie vor sa urmeze, sau daca vor intr-adevar sa urmeze o religie.
Da, este trist cand crestinii merg la biserica doar o data pe an. Acesti oameni nu merg la biserica doar o data pe an fiindca nu le place ortodoxia, dar le place alta religie. Pur si simplu e vina parintulor si a nasilor lor care nu i-au atras spre ortodoxie.

Citat:
Cum pot eu sa intru in Biserica si sa pup mana preotului cand vad la stiri numai grozavii despre preoti?
In primul rand, daca nu vrei, nu trebuie sa saruti mana preotului. Chiar sunt destui preoti, mai ales dintre cei tineri, care se feresc sa le pupe oamenii mana. Si apoi presa din Romania este de asa o proasta calitate, si atat de ahtiata de scandal incat ai face bine sa nu te iei dupa jurnalisti.

Citat:
Cum pot eu sa urmez intocmai cuvantul Bibliei cand ea a fost scrisa de oameni, cand se aud zvonuri ca se va intruni un consiliu care doreste sa rescrie Biblia?
N-am auzit de consiliul asta. Probabil doar zvonuri. Bineinteles ca Sfanta Scriptura a fost scrisa de oameni, dar la insuflarea Sfantului Duh.

Citat:
Sau cine le-a dat dreptul oamenilor de acum 2000 de ani sa intocmeasca Biblia, scotand anumite evanghelii? Ca azi se stie ca exista mai multe evanghelii dar care nu au fost introduse in Biblie.
Vai, nu zi ca ai citit si tu Codul lui Da Vinci. Vechiul Testament a fost intocmit cu mult mai demult decat 2000 de ani. Si cred ca te referi la evangheliile apocrife. Pai cum sa nu fie excluse daca sunt pur si simplu povesti?

Citat:
nu de eternul "Crede si nu cerceta
Cred ca problema ta este ca nu cercetezi, si de aceea nu ai cum sa crezi. Nu te opreste nimeni sa cercetezi. Citeste Sfanta Scriptura. Mergi la biserica. Asculta predica. Informeaza-te despre Sfintii Parinti. Cine te opreste??
Reply With Quote