View Single Post
  #4  
Vechi 04.01.2011, 21:06:04
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carmen FUNIERU Vezi mesajul
La Pomana de 1 an se împart (după posibilități):
  • o colivă
  • o sticlă de vin
  • 24 vase cu mâncare (și căni)
  • trei căpețele (sau măcar colaci obișnuiți)
  • lumânări
  • tămâie
  • prosoape pentru preoți
  • 24 de batiste
  • haine noi (pentru îmbrăcat o persoană).
Imi cer iertare inca de la inceput si intreb: daca nu poti sa iei sau sa pregatesti 24 de ... ce faci? Oare se supara Dumnezeu? Oare devenim mai putin crestini?

Nu, in nici un caz nu se poate conditiona slujirea in gradina Iubirii de cele materiale! La pomenirea de 1 an, ca si la orice alta pomenire, nu este necesara decat constituirea in Duh si Adevar a Bisericii lui Hristos. Aceasta se face prin credinta, iubire si rugaciune. Randuiala Bisericii prevede slujbe specifice pentru fiecare moment din viata membrilor ei. Scopul urmarit insa nu este nicidecum incarcarea materiala a credinciosului, ci doar sprijinirea spirituala a acestuia pe drumul mantuirii. De aceea spun cu tarie ca nici o regula ce impune vreo obligatie materiala asupra crestinului nu poate fi benefica scopului definit mai inainte.

Din traditie (atentie, nu Sfanta Traditie!!!) sunt obisnuite o serie de lucruri ce se solicita, dar va rog sa nu considerati ca exista ceva obligatoriu pentru corectitudinea trairii noastre crestine in acel eveniment, decat prezenta crestinului cu solicitarea sa pentru slujba respectiva (solicitare ce trebuie sa vina din credinta curata) si prezenta preotului valid (adica purtator al binecuvantarii ierarhului locului). Cele ce vin din traditie, daca sunt folositoare (adica cele ce sprijina lucrarea lumeasca a Bisericii) este bine sa se faca, dar numai dupa posibilitati. Mergand pe aceasta idee, pot spune ca sunt necesare (la noi, in Dobrogea), din cele traditionale, doar coliva, paharul (sticla) cu vin, lumanarea si tamaia. Altele (care au ca numitor comun milostenia), prefer sa nu le leg strict de slujba de pomenire, ci zic ca mai bine ar fi sa fie privite ca necesitate permanenta a crestinului, stare de lucru obisnuita, cu scopul de a castiga raiul prin folosirea inteleapta a celor materiale. Momentul pomenirii celor ce au trecut la cele vesnice este foarte potrivit spre a face milostenie; practic, milostenia imbraca pomenirea in haina iubirii, dar nu trebuie conditionata slujirea (a preotului sau a credinciosului) de ceva material.

Atat am avut de spus! Iertati-ma si sper sa revin cat mai curand pe forum ca membru activ, cu ajutorul Bunului Dumnezeu pe care-l rog sa va dea, tuturor forumistilor, sanatate si un an nou cu folos spre mantuire si de vrea Acesta, sa-mi dea si mie ce-mi este de folos pentru Rai.

La multi ani!
Reply With Quote