View Single Post
  #16  
Vechi 14.05.2009, 08:46:02
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Cred ca din cauza mincarii foarte sarace in minerale si vitamine, mai ales a mincarii ieftine a saracilor multa lume lesina la Slujbe de la statul in picioare, sau daca nu lesina ies des afara pentru citeva minute bune pentru a sta jos pe undeva si a lua aer. Eu opersonal l-am carat pe un tinar care se facuse alb la fata.

Asemenea scene nu ar mai trebui sa existe intr-o lume civilizata. Catolicii cind ne vad se crucesc cum de putem sta 2 ore in picioare.

Oare nu este mai bine sa se introduca bancutele sau scaune permanente pentru a evita plimbareala in sus si in jos? Astfel oamenii vor putea sta jos si asculta toata slujba fara sa mai fuga afara
Daca vin devreme la slujba cei mai nerezistenti pot gasi locuri.
Statul in piciare e bun ca suntem mai atenti la slujba ,mai ales ca stam o zi pe saptamina deci e un sacrificiu mic.
Mai stam in genunchi la anumite rugaciuni.
Deci nu stam mereu in picioare.
Eu cred ca si din cauza lipsei de aer din biserica sau a caldurii sau a oboselii se intampla asta.
Plimbatul asta se intampla in bisericile amplasate in locuri foarte centrale ,vine omul la piata si hai sa intre in biserica ,se duce la altar sa se inchine sau sa lase un acatist si se face o agitatie ca la gara.
Nu e normal asta ,un crestin nu trebuie sa se plimbe de colo colo prin biserica.Acestia sunt ortodocsii de ocazie ,cei care trec pe la biserica in drum spre alte destinatii.
La inceput participarea la slujbe si statul in picioare sunt anevoioase ,dar cu timpul Dumnezeu iti da putere sa stai pina la sfarsit chiar si in piciaore.
Reply With Quote