View Single Post
  #17  
Vechi 14.05.2009, 09:24:27
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Cred ca din cauza mincarii foarte sarace in minerale si vitamine, mai ales a mincarii ieftine a saracilor multa lume lesina la Slujbe de la statul in picioare, sau daca nu lesina ies des afara pentru citeva minute bune pentru a sta jos pe undeva si a lua aer. Eu opersonal l-am carat pe un tinar care se facuse alb la fata. Asemenea scene nu ar mai trebui sa existe intr-o lume civilizata. Catolicii cind ne vad se crucesc cum de putem sta 2 ore in picioare. Oare nu este mai bine sa se introduca bancutele sau scaune permanente pentru a evita plimbareala in sus si in jos? Astfel oamenii vor putea sta jos si asculta toata slujba fara sa mai fuga afara
Este interesant punctul de vedere propus. Si anume: unii sunt slabiti de la nevointa putinei mancari (nu as spune de la saracie, desi nu exclud), tacand si dand slava lui Dumnezeu prin prezenta neincetata la slujbe, iar altii se plang pentru ei. Nu se face! Fiecare isi randuieste singur cele ale trupului si ale sufletului. Nu de putine ori, cei de langa noi ne impiedica de la o viata linistita sau de la cine stie ce nevointa personala. Iar daca saracia este cauza slabirii trupesti, sa le dam noi celor pe care ii vedem slabiti (carne, branza, oua, paine, vitamine).

Dea Domnul sa nu apara niciodata bancile in Biserica de Rasarit, nici slujbele sa nu se micsoreze, nici alte retusuri sa nu se faca la cele privind invatatura si cultul. Toate au un rost, din pacate uitat de multi. Trebuie in schimb sa se predica dragostea, nu porunca si canonul, adica: "Frate, vino cand poti si stai cat poti, dar ai dragoste de cel de langa tine, de vecin, de ruda si de natura. Nu veni la o slujba de 4ore, ca mai apoi sa te manii pe toti de langa tine. Daca scurtam slujbele si odihnim trupurile, si mai reci o sa devenim, si mai rationali." Nadajduiesc sa ma fac inteles.

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Mirosul de lumânări și de tămâie poate fi una din cauzele care îi poate face pe unii să se simtă rău, iar nu mâncarea.
Atat lumanarea, cat si tamaia, sunt odihna pentru trup si suflet. Precizem: tamaia naturala si lumanarea din ceara de albine !! Ceea ce se practica de obicei, din pacate, cred si eu ca afecteaza sanatatea, ca este chimic. Lumanarea, prin lumina ei lina, odihneste mintea si aseaza trupul, iar mirosul tamaii s'a demonstrat medical ca ajuta la linistirea tensiunilor interioare. Ambele sunt de folos, daca se savarsesc cu cele lasate de Dumnezeu, adice naturale. "Ale Tale dintru ale Tale..."

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Tamaia,ai dreptate Dorina, scoate afara de oriunde pe cal rau, nu pe cei infometati!!!
Minunat spus. Cel rau este problema, nu cel slabit, prin care mai ales se arata lucrarea lui Dumnezeu, dragostea si ajutorul Sau.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote