View Single Post
  #10  
Vechi 16.01.2007, 17:01:25
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Citat:
În prealabil postat de ARHANGHELUL
Cat timp vom gandi dogmatic nu vom afla niciodata ce vrea sa spuna Biblia.
Mai cautati si prin alte carti si mai lasati cartile "Sf." si facetiva o parere proprie.
"Voi credeti ca Soarele se invarte in jurul Pamantului???????"
Parerea mea proprie e ca soarele se invarte in jurul blocului meu. Dimineata e intr-un loc, iar seara, intr-alt loc.
Dar din carti am citit despre miscarea pamantului in jurul soarelui. Aceasta teorie m-a convins,si atunci am renuntat sa ma limitez la propria parere, nu numai in ceea ce priveste sistemul solar, dar si religia, caci una mi se pare mie si alta e realitatea. Dar fiecare face cum crede.

Am o rugaminte la ARHANGHELUL: te rog sa-mi spui cum imi pot face o parere proprie in privinta mantuirii, fara a gandi dogmatic, mantuirea fiind ceea ce ma preocupa in mod deosebit in momentul de fata.
Multumiri anticipate.
Stii e o teorie foarte interesanta :cu cat te gandesti mai putin la cum sa te mantuesti tu cu atat e posibil sa fii mantuita.
Cuvantul Mantuire cred ca e inteles gresit, eu vad in felul urmator lucrurile,cu cat noi devenim mai intelepti mai buni mai toleranti sufletul nostru se ridica la o vibratie mai inalta iar raul e la o vibratie mai joasa si astfel te mantuesti dar bineanteles ca avem nevoe de Domnul Nostru HRISTOS de a ne putea ridica la o vibratie mai inalta.
Ca sa nu mai gandesti dogmatic trebuie sa gandesti ca totul e posibil dar pana la o anumita limita, pare ciudat acest lucru dar asa este.
In Biblie e mai mult decat putem intelege noi de aceea trebuie sa cautam mai mult decat ne spune Biserica ca avem voe sa cautam, pentru ca altfel o sa ramanem in urma evolutiei spirituale a omenirii.
Stagnarea inseamna intrun fel dogma si asta fac toate Bisericile.
Reply With Quote