Subiect: Reflectii
View Single Post
  #23  
Vechi 14.07.2016, 17:31:21
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
E o sansa un asemenea cadru didactic.De multe ori tinerii vin cu niste sechele „educationale” sau emotionale mari.Chiar aici pe Forum, un tanar era foarte afectat de un examen ,si s-a dat un raspuns bun aici, ca de fapt un examen cazut nu reprezinta mare lucru,(mai ales in facultate in zi de azi, cand poti duce examene din anul intai pana in ani terminali,fara sa repeti anul ).
Imi aduc aminte si eu de diriginta si de o profesoara de matematica care m-au sustinut, si m-au facut sa cred in mine,cand relatia cu tatal meu era foarte slaba si lipsita de incredere.
Aveti o sansa d-na Crinrin sa fiti o profesoara care sa sustineti cat puteti si asa cum stiti pe tineri precum Gabriela.
Doamne ajuta!
M-ai lasat cu gura cascata, la propriu! :)

Dupa intamplarea cu cele trei fetite, nu mi-a fost greu sa ma identific cu una dintre ele. Si m-am intors in trecut.
Ca si tine, mi-am adus aminte de cel putin doua profesoare care m-au ajutat enorm, precum si de unii colegi fara de care n-as fi reusit sa trec de unele examene. Aveam chiar si premonitii, putand spune cu certitudine, in ziua in care aveam teza, ce subiecte vom primii. :) Minunea nu functiona decat la materia la care ma pricepeam sau daca ma pregateam temeinic.

Am in minte si un moment in care am primit la un extemporal 10, singura nota de 10 din clasa dar, desi nu copiasem, nici n-as fi putut reproduce fidel raspunsurile date. Practic nimerisem la fix raspunsurile, fara sa am convingerea ca era tocmai asa. Si in timp ce profesoara ma lauda, eu ma miram in sineam mea cum de le-am brodit pe toate atat de bine... Invatasem lectia, nu zic, dar n-o stapaneam.

Adevarat ca Dumnezeu lucreaza fie prin ingerul pazitor, fie prin oameni, fie cum stie El, dar lucreaza. Este tot timpul langa noi si ne ocroteste.

Am inteles si ca notele nu sunt atat de relevante pe cat s-ar parea. De multe ori, Dumnezeu ajuta un copil sa ia o nota mare ca sa-l impulsioneze, sa-i ridice moralul, sa-l faca sa creada in el, sa-l determine sa puna mana sa invete.

Iar o nota mica data unui copil care are capacitate, nu face altceva decat sa-l determine sa-si perfectioneze cunostintele.

M-am gandit si la rolul pe care il au profesorii, precum si la ajutorul neconditionat pe care-l ofera unii copii altora. Niste suflete frumoase prin care Dumnezeu lucreaza!
Reply With Quote