Subiect: Sa fie omorati!
View Single Post
  #36  
Vechi 05.08.2017, 14:08:36
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock
Ei, nu e chiar asa. Ce s-ar intampla daca un grup de ortodocsi s-ar decide ca sambata sa tina liturghia, iar duminica sa lucreze. Nu s-ar numi ortodocsi de ziua a saptea? N-ar iesi cu scandal? In realitate in literatura teologica exista o multime de pagini in care se explica de ce duminica e ziua Domnului si nu sambata, ba e chiar preferabil sa nu fie sambata. Nu degeaba Ioan Hrisostomul zice urmatoarele in Omilia I (Contra iudeilor) in sectiunea a VIII-a, paragraful I
Nu ,n-ai priceput.Poate ca duminica e miercuri .Ai stat tu sa calculezi de la inceputul lumii zilele sa vezi care zi e care astazi? Calendarul e o conventie omeneasca pentru a face un lucru moral ,e un cui in care iti pui haina. De ce nu e luni ziua de odihna? Pentru ca asa considera ortodoxia si pentru ca e relevant ce crede ea nu ce debiteaza un ametit sau altul.

Citat:
zicand de asemenea ca "au inceput sa se inrudeasca cu cainii".
N-am mai ras de mult asa.Pai tocmai tu care crezi ca toti oamenii sunt niste maimute (evoluate ?) sa faci comentarii moral superioare fata de Sf. Ioan Gura de Aur? De fapt daca sfantul scria in loc de caini, maimute scrierile lui deveneau o dovada a teoriei evolutiei si nu le mai criticai,nu?

Citat:
eu zic sa nu-l judecam prea aspru pe acest autor deoarece n-avea omul de unde sa stie ca in virtutea unor idei ca ale sale aveau sa sfarseasca intr-adevar ca niste caini cu gaturile tepene vreo cateva milioane de oameni prin statiuni de vacanta precum Auschwitz sau Dachau. Mai bine nu ma uitam peste omilia astuia, ca mi se face rau.


Cum se cheama cand faci pe moralistul impuscandu-te singur in picior ? aparatorul poporului evreu dispretuind poporul roman ? Pare logic...


Citat:
Ironia sortii face ca tocmai acest Constantin sa fie botezat pe patul de moarte de un episcop arian, Eusebiu de Nicomedia, lucrul acesta fiind o dovada ca tot sinodul fusese de fapt o manevra politica a imparatului care viose sa-si consolideze puterea prin alianta cu o forta ce avea capacitatea de a domina prin ideologia sa populatia imperiului.
Prostii, ortodocsii nu cred ca depaseau 10% din populatia imperiului,erau o minoritate nesemnificativa,ucisi si aruncati la lei..Ceea ce a facut Sf Constantin a facut in urma revelatiei si semnelor de la Dumnezeu,numai un nebun intr-un imperiu dominat de religia pagana si-ar taia craca de sub picioare sa faca ce a facut el.

Sf Constantin a fost botezat(daca e adevarat ce scrie Eusebiu al Cezareii)) de episcopul semiarian in conceptii dar ortodox prin semnatura documentului de acceptare a Crezului ortodox(Sin I ec)desi s-a opus in timpul Sinodului (si dupa aceea) a semnat acceptarea Crezului.Botezul Sf. Constantin e valid.

__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote