Subiect: Sa fie omorati!
View Single Post
  #37  
Vechi 15.08.2017, 09:56:45
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Mda, mai ales că perioada aia a excelat cu uciderea în masă a preoților, pe ici pe colo, pe unde s-au găsit mulți ca tine.
In perioada de dupa secolul al XV-lea preotii in general s-au ucis intre ei. Abia in perioada comunista, ei au inceput sa fie casapiti de puterea laica. Dar unii au si prosperat. De exemplu Biseica Ortodoxa Romana a pus in graba gheara pe averea ce ramasese de la greco-catolicii scosi in afara legii si siliti sa isi inchida firma (nu exclud ca BOR sa nu se afle si ea in spatele operatiunii). Da numai ca greco-catolicii n-au avut un Iustinian Marina care sa fie prieten cu Gheorghe Gheorghiu Dej. Asa ca nu va mai plangeti ca ati fost persectutati, pentru ca si in perioada ateist-comunista, preotii ortodocsi au fost tot platiti de stat, iar pentru modul in care a facut jocul comunistilor, Biserica Ortodoxa nu si-a cerut si nici nu-si va cere scuze vreodata deoarece ea are impresia ca se afla deasupra celorlalte institutii. Apropo, pe vremea lui Ceausescu in orasul in care locuiesc eu a fost demolat un intreg cartier de case pentru a se construi blocuri. Singurele cladiri ce nu au fost demolate au fost fabricile si biserica. In realitate Biserica Ortodoxa a suferit in aceasta perioada neagra deoarece toti am suferit. Restul lumii poate chiar mai mult decat BOR-ul manjit prin alianta cu comunistii si securitatea. Cunosc sute de oameni ce s-au dus la biserica in perioada comunista fara sa aiba nicio problema din partea statului. Sa nu uitam ca pe vremea aceea ascultam radio Europa Libera cu ferestrele inchise ca sa nu fim auziti de vreun vecin "binevoitor" care dupa 1989 va deveni mare persoana bisericoasa.

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
N-am mai ras de mult asa.Pai tocmai tu care crezi ca toti oamenii sunt niste maimute (evoluate ?) sa faci comentarii moral superioare fata de Sf. Ioan Gura de Aur? De fapt daca sfantul scria in loc de caini, maimute scrierile lui deveneau o dovada a teoriei evolutiei si nu le mai criticai,nu?
Ieri am vazut la televizor niste femei in varsta umbland in patru labe ca sa se inchine la o icoana. Primul lucru care mi-a venit in minte a fost urmatorul: patrupede. Iar al doilea lucru: iata chipul lui dumnezeu in om. A merge in patru labe ca un animal inseamna a te comporta asemenea lui dumnezeu (nu pot sa mai scriu Dumnezeu cu litera mare in aceste conditii)? Probabil ca putini care vad aceste imagini isi dau seama cu adevarat cat de mult ne poate dezumaniza crestinismul dus pana la ultimele consecinte. Din punct de vedere spiritual, omul nu e un animal, nu e un patruped si nu e o fiara. Nu e nici macar o maimuta. Maimutele pot sa ne fie simpatice, putem chiar sa recunoastem ca din punct de vedere biologic sau evolutionist ne inrudim cu ele, dar nu putem sa ne comportam ca niste maimute, pentru ca daca facem asta, nu mai putem avea pretentia ca valoram mai mult decat niste dobitoace.

Cat despre Ioan Hrisostomul, el e un produs al epocii in care scrie. Din fericire ceea ce spune el sunt doar vorbe. Problema e ca altii au preluat acele vorbe si le-au transformat in fapte. Nu Ioan Hriosostomul e vinovat pentru antisemitismul care mai tarziu in perioada cruciadelor a generat masacrul de la Mainz sau expulzarea evreilor din Spania dupa 1492, ca sa nu mai vorbesc de alte situatii mult mai oribile. Noi suntem vinovati pentru ca nu intelegem ca scrierile sale reflecta pe alocuri ideologia lumii barbare in care omul a trait.

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Cum se cheama cand faci pe moralistul impuscandu-te singur in picior ? aparatorul poporului evreu dispretuind poporul roman ? Pare logic...
N-am o problema nici cu evreii, nici cu romanii. Am o problema doar cu iudaismul si cu crestinismul si consider ca cele doua popoare vor trai mult mai bine cand aceste doua ideologii, precum si altele inrudite cu ele, despre care am mai vorbit pe aici, vor disparea.

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Prostii, ortodocsii nu cred ca depaseau 10% din populatia imperiului,erau o minoritate nesemnificativa,ucisi si aruncati la lei..Ceea ce a facut Sf Constantin a facut in urma revelatiei si semnelor de la Dumnezeu,numai un nebun intr-un imperiu dominat de religia pagana si-ar taia craca de sub picioare sa faca ce a facut el.
Nici nazistii nu reprezentau un Germania anului 1933 un procent prea mare. Nu numarul adeptilor, ci puterea unei ideologii de a manipula masele e importanta. Atunci cand reusesti sa faci poporul sa mearga in patru labe, inseamna ca mesajul tau are forta.

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Botezul Sf. Constantin e valid.
E valid pentru ca asa spune Biserica. Daca maine Biserica Ortodoxa l-ar canoniza pe Corneliu Zelea Codreanu, nimeni n-ar avea dreptul sa comenteze, chiar daca individul e un asasin dovedit. Am auzit ca unii ar vrea sa-l canonizeze. Sunt unii care i-au dat chiar titulatura de Mucenic Marturisitor. Asa e la noi in Balcani, daca marturisesti "Heil Hitler!", ajungi departe... Ar mai exista un candidat tot din Sfanta Legiune: Iustin Pirvu, ce ziceti?



sau:

https://www.youtube.com/watch?v=LPjkEtCzp-Y

Last edited by Krautrock; 15.08.2017 at 10:16:34.
Reply With Quote