View Single Post
  #7  
Vechi 24.06.2010, 19:24:41
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 52ZIZO Vezi mesajul
Buna la toti, mi-au venit in minte cateva dubii despre botezul cu care am fost botezata de mica. Stiu ce zic protestantii despre botezul la adulti si voiam sa vad ce zice si Biserica Ortodoxa.
<<De la cel ce se boteaza, DACA ESTE IN VARSTA, se cere primirea dreptei credinte si pocainta de pacatele savarsite, care prin botez se iarta, dupa cum zice Sfanta Scriptura: ,,Pocaiti-va si sa se boteze fiecare din voi intru numele lui Iisus Hristos spre iertarea pacatelor"Fapt. Apostolilor 2, 38); ,,Cel ce va crede si se va boteza, se va mantui" ('Marcu 16, 16). De aceea se rosteste la Botez Simbolul Credintei.>>
Si despre copiii mici: <<La botezul copiilor, credinta se marturiseste de catre nas, care fagaduieste ca se va ingriji ca pruncul sa fie crescut in legea ortodoxa. De aceea, nas nu poate fi decat un crestin ortodox. Datoria de a creste pe copii in legea ortodoxa o au si parintii. Copiii trebuie sa fie botezati pentru ca au pacatul stramosesc, de care nu se pot curati decat prin botez.>> Intrebarea mea e daca nasul nu ar trebui sa zica Crezul modificat putin, adica:
1. "Finul (numele) crede intru unul Dumnezeu, Tatal Atottiitorul" ...............................................
10. "Finul (numele) Marturiseste un botez spre iertarea pacatelor.
11. Asteapta invierea mortilor.
12. Si viata veacului, ce va sa fie. Amin". Asa ar fi fost mai clar ca EU cred in Dumnezeu, ca EU vreau ca pacatele sa-mi fie iertate, ca Eu astept invierea mortilor si viata veacului. Nu, ce ziceti voi ? Puteti sa ma ajutati sa nu mai am aceste dubii? multumiri anticipate.


draga violeta

dubiile tale vin probabil din faptul ca nu ai toate detaliile inca.
incerc sa-ti dau inca cateva pe care daca invatam si cum sa le punem cap la cap avem adevarul intreg.

scriptura ne zice ca omul a fost creat dupa Chipul si Asemanarea lui Dumnezeu (retine:2 trasaturi),

Chipul lui Dumnezeu in om inseamna libertatea si ratiunea iar Asemanarea cu Dumnezeu e un proces dinamic in desfasurare, de insusire a virtutilor dumnezeiesti: bunatatea, intelepciunea, iubirea si toate celelalte.

doar ca prin pacatul originar, chipul lui Dumnezeu din om s-a stricat si nici la asemanare nu mai poate ajunge.
a fost nevoie sa fie restaurat si asta a facut-o Hristos prin moartea si invierea Lui.

Hristos a restaurat CHIPUL lui Dumnezeu din noi si l-a pus pe om din nou pe drumul care duce la ASEMANARE.

si fiecare om in parte redobandeste acest chip prin botez. prin asta se sterge un pacat pe care chiar daca nu noi l-am savarsit, l-am mostenit datorita firii umane.

de aceea se zice "de nu se va naste cineva din apa si din Duh, nu va putea intra in Imparatia cerurilor" . adica de nu va redobandi cineva chipul restaurat de Hristos, nu va intra in imparatia cerurilor.

La botez, nasul marturiseste in numele copilului ca doreste sa-i fie restaurat CHIPUL stricat prin pacatul adamic.
Dupa ce copilul se boteaza, pe masura ce creste si ajunge la varsta intelegerii credintei, poate incepe sa dobandeasca ASEMANAREA cu Dumnezeu.

fiecare botezat e pus din nou pe drumul care duce la ASEMANAREA cu Dumnezeu .
iar la asta se ajunga prin virtuti, prin propria lui vointa si straduinta.

in concluzie, nu trebuie modificat nimic in Crez atunci cand il rosteste nasul.

Deci, in ortodoxie se boteaza copiii mici, ca sa se restaureze CHIPUL iar cand fiecare va ajunge la varsta la care poate sa inteleaga credinta, sa aleaga singur si in cunostiinta de cauza cum va ajunge la ASEMANAREA cu Dumnezeu.

daca se intampla sa moara mic fiind si e botezat, intra in imparatia cerurilor, dar daca un copil moare nebotezat, parintii i-au riscat mantuirea.
Dumnezeu stie ce va fi cu ei.