View Single Post
  #146  
Vechi 14.11.2013, 23:36:21
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Nu poti sa spui ca un copil este prost doar ptr. ca nu are rezultate f.bune la mate si fizica. Fiecare copil are talentele sale. Unii sunt f.buni la romana, la istorie etc. Poate sa iti placa matematica, dar sa urasti fizica.

Eu nu am nimic cu profesorii din Romania, chiar daca personal am dat peste profesori f.buni, dar agresivi. Profesorii din Romania sunt foarte destepti si devotati. Problema nu este la profesori, este la sistemul de invatamant. Sistemul de invatamant este la pamant.

Nu este normal ca un copil foarte destept, sa stea in clasa a 5a, desi el poate foarte bine sa se duca in clasa a6-a. In tarile din vest, copiii f.inteligenti sunt testati si bagati cu un an-doi in fata. Sau sunt scoli ptr. copii foarte inteligenti. In Romania nu sunt incurajati geniile, nici in timpul scolii, nici dupa ce termina scoala si multi ajung in vest. Aici ma refer la sistem, caci profesorii fac tot ce pot. Este acel profesor de matematica care pregateste elevii ptr. olimpiadele internationale. Si mai sunt multi altii.

Nu este normal ca un copil cu nota 10 la romana si 7 la matematica, sa fie repartizat la liceu de mate-info! Copiii nu trebuie sa invete pentru note si nici sa fie incurajata o competitie intre elevi care nu ajuta la nimic. Fiecare elev ar trebui sa fie premiat ptr. ceea ce este bun. Unul este f.bun la romana, altul ajuta f.multi colegi, alt elev este bun la matematica, altul este f.disciplinat.

Eu sunt pentru scolile vocationale. Cei care au talent in arta, sa mearga la scolile de arta. Cei care sunt cu stiintele, la licee de stiinte. Cei care vor sa invete o meserie, sa mearga la un colegiu tehnic.

Chestia este ca astazi foarte multi tineri fac la ce se pricep si nu isi valorifica talantii. Un tanar este f.bun la matematica, dar nu se duce la fac. de mate ptr. ca nu se castiga f.multi bani din mate. O tanara este f.buna la pian, dar parintii o imping sa faca ASE, ca de, banul e important.

Repet, eu sunt suparata pe sistem, nu pe profesori. Si sa stiti ca scoala a cam decazut, nu mai ce era acum 5-6 ani. Colegiul National Mesota, unde am fost eu, era printre cele mai bune din Brasov, cu elevi destepti si profesori superbi. Acum, nivelul a scazut f.mult si nu mai este ce era inainte.

Si da, abandonul scolar, neinscrierea la BAC si neterminarea primei universitati, arata ca ceva nu merge bine. Este o problema pe care nimeni nu se sinchiseste sa o rezolve. Si nu cred ca doar elevii sau doar profesorii sunt de vina. Nu se ofera alternative (nu ma refer la scoala acasa), nu ajutati elevii sa infloreasca, sa isi aleaga o cariera in care sa isi valorifice talantii. In alte tari, celor care abandoneaza scoala li se ofera o alternativa la scolile clasice si acea educatie alternativa functioneaza.

Sir Ken Robinson: Do schools kill creativity?

Sir Ken Robinson: Bring on the learning revolution!Sir Ken Robinson -

Educating the Heart and Mind

(off-topic. voi ati vazut cum mor duhovnicii nostrii? alearga pe la spitale sa se vindece? apoi, de ce aduceti in discutie alte subiecte si le exagerati)
Reply With Quote