View Single Post
  #13  
Vechi 23.04.2010, 00:10:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de angel4ver Vezi mesajul
Eu am zis de atatea ori ce as face. M-as duce cu iubitul (daca e sa vrem sa ne casatorim ca suntem si noi tineri si la inceput de drum) in mijlocul padurii, as face o coronita din flori si mi-as jura in fata Domnului ca o sa-l iubesc si o sa am grija de el si la bine si la rau. Facem noi cununia in aer liber. Fara tam-tam, fara preoti, fara nimic. Dar, pentru ca lumea e cum e si fiecare are obiceiurile ei, nu merge si chipurile nu are valoare.
Nici eu nu vreau sa ma convertesc la religia lui si nici el. A fost una din chestiile pe care ni le-am spus de la bun inceput si am venit cu argumente, adica ce am face dupa ce ne-am casatori... Se poate rezolva aproape totul (mai putin partea cu botezul, dar sunt sigura ca si aici exista o solutie, pentru ca Dumnezeu are grija de toti!), atata timp cat exista rabdare/calm/intelegere si iubire!

Doamne ajuta!
Asta e angajamentul tau, nu inseamna neaparat ca ai sa poti sa-l tii in fata ispitelor (sau el o sa poata sa-l tina) fara ajutorul lui Dumnezeu.

Ori, eu nu-L vad pe Dumnezeu in ecuatia asta, adica sa ne gandim asa: ori nici unul din voi nu are o credinta sanatoasa si atunci e logic ca nu trebuie sa o luati nici in directia lui nici a ta.
Dar asta inseamna ca Dumnezeu lipseste de la amandoi.
Ori unul din voi are totusi o credinta sanatoasa dar nici unul din voi nu o urmeaza. Si atunci iarasi Dumnezeu lipseste.

Apropo, si el e de acord cu solutia asta ingenioasa?

Pentru ca treaba asta cu: "decat a mea sau a ta mai bine niciuna" arata ca nici unul din voi de fapt nu are efectiv o credinta ci este doar formalism si incapatanare, demonstratia fiind tocmai faptul ca nici unul nu vrea sa renunte la credinta lui in favoarea celuilalt ci practic amandoi renuntati la ambele.

Iar cu botezul..ce sa zic, nu eu trebuie sa-ti spun care e solutia, ca o stii deja: padurea, lacul, pac-pac-pac 3 scufundari, un citat din Biblie si gata, aveti copil crestin.

Iar cu varsta, ca sa nu va certati, o data cand e mic, o data cand e mare..

Sau poate mai bine nici cand e mic, nici cand e mare, sa nu se supere nimeni..
Reply With Quote