View Single Post
  #7  
Vechi 13.03.2011, 20:13:59
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Din cate am citit in VT Dumnezeu , instiga la omoruri , chiar omoara , face discriminari intre popoare , cere jertfe sangeroase , si ce mi sa parut interesant e faptul ca Dumnezeu parca a facut pamantul doar pentru poporul israelit , care incearca sa l scoata din robie si sa i de si lui un pamant sigur , facand diferenta intre popoare , si din cate am citit Dumnezeul Vechiului Testament face referire la faptul ca numai Israel e poporul lui , si celelalte popoare nu.

Mi se pare ciudat ca Dumnezeu Atotputernic care a creat universul se coboara in pe varful unui munte si vorbeste cu oamenii ca de la egal la egal , chiar Moise uneori dandu-i sfaturi sau amintindu-i unele lucruri , de parca Dumezeu nu stie totul .

Nu stiu ce sa mai cred , simt ca imi pierd credinta , chiar as vrea sa cred , deoarece Crestinismul ortodox e o religie atat de frumoasa , de veche .Cred in Dumezeu care a creat totul , si pe noi , dar ma indoiesc ca Dumnezeul Vechiului Testament e Acesta. Dati- mi niste sfaturi.
Citește Călăuză în credința ortodoxă de Ilie Cleopa, ca să te luminezi în privința înțelegerii credinței ortodoxe... că nu e vorba de sânge și de omoruri ci de multe ori de înțelegerea defectuoasă....
Citește Hronograf, îl găsești pe net,
mai exact în torentul de pe acest link găsești o grămadă de cărți ortodoxe, printre care și
Hronograful... acesta e o scriere în care se face explicarea evenimentelor biblice, și o numărare a anilor de la începutul lumii, explicată de sfinți părinți...

http://media1.paginiortodoxe.wgz.ro/...ticole.torrent
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote