View Single Post
  #29  
Vechi 27.06.2011, 14:23:23
scutariusilviu's Avatar
scutariusilviu scutariusilviu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2011
Locație: sv / falticeni
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru scutariusilviu
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Hello,Jane...Hristos a venit pe pamant in urma cu 2000 de ani,el nu putea sa le vorbeasca oamenilor care se aflau la un nivel relativ primitiv fata de timpurile noastre despre psihologie,puterea gandului,astronomie,fizica etc
Asta nu inseamna ca daca Hristos nu a vorbit despre ele,pentru ca era important sa transmita un mesaj esential pentru evolutia spirituala a omenirii si pe intelesul lor,acestea nu sunt niste realitati!
Aceste lucruri tin de fizica cuantica,dar da...oarecum si de psihologie,pentru ca vorbim de exersarea mintii pentru a avea o gandire pozitiva.
Universul acesta a fost creat de Dumnezeu functionand dupa niste legi si asa cum este si legea gravitatiei,asa este si legea atractiei.
Oameni buni,incercati sa nu mai fiti extremisti...a gandi pozitiv nu inseamna ca nu te mai rogi!
Stii vorba aceea "De ce ti-e frica de aia nu scapi?"...nimic mai adevarat si cred ca foarte multi dintre voi ati trait pe pielea voastra acest lucru.De ce?
Pentru ca,cu cat ne gandim si simtim mai mult un lucru,cu atat il atragem in viata noastra,pentru ca si gandul este o forma de energie puternica,iar intreg universul nostru este energie.
Ma intrebai daca mintea poate fi controlata?Cu siguranta da!Mai curand,educata i-as spune...
Ea are un mare potential,insa in acelasi timp poate fi distructiva daca nu stim cum sa o folosim si gandurile incep sa isi faca de cap,sa spun asa,cu noi.Ajunge sa ne conduca ea pe noi,cand ar trebui sa fie invers.
Vorbeam despre faptul ca Dumnezeu iti da,dar in sac nu iti baga referindu-ma la faptul ca El ne-a creat cu un potential extraordinar,pe care trebuie sa invatam sa il valorificam,in scopuri benefice pentru noi si pentru cei din jurul nostru.
Evident ca nu este suficient doar sa gandesti un lucru pentru a se concretiza,ci a-l simti si a actiona in consecinta pentru indeplinirea lui.Nu poate pica chiar para malaiata in gura lui Natafleatza,trebuie sa punem si noi umarul.
Cam asta am avut de spus si nu cred ca e cazul sa dezvoltam o intreaga poliloghie pe tema acestui subiect,pentru ca nu este cazul.
mai omule, daca te uit la film vei vedea ca acolo spune la sfarsit: ca vei putea face ce vrei cand te vei desprinde de orice statura sociala, etc. religia nu o spune pentru a nu face valvataie. si a castiga mai multi adepti. stiu ca "functioneaza" aceasta lege, dar iti spun ca nu e de la Dumnezeu. sigur! daca sfintii parinti spun sa fim smeriti, filmul spune chiar inversul. daca trebuie sa ne punem nadejdea in Dumnezeu, filmul spune sa ne punem nadejdea in noi. cum e asta? nu e cumva mandria luciferiana? ca tu poti face orice? ca tu poti face x si y? nu spun ca nu functioneaza aceasta lege, dar nu e de la Dumnezeu.
Reply With Quote