View Single Post
  #30  
Vechi 27.06.2011, 14:36:08
scutariusilviu's Avatar
scutariusilviu scutariusilviu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2011
Locație: sv / falticeni
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru scutariusilviu
Exclamation :)

legea atractiei. am folosit-o si eu pana nu demult. cand am auzit in spusele sfintilor parinti: imaginatia este puntea diavolilor spre suflet.
desigur acesta nu e singurul lucru ce m-a facut sa renunt. pur si simplu in mintea mea nu se impaca religia cu stiinta. bine, Iisus a spus "credinta ta te-a mantuit", iar aici fiind vorba de credinta ar fi la fel. dar unde oare e "raul" ca conceptie in aceasta lege? devii ateu sa renunti la tot, doar ca sa crezi in tine si sa ai malai. crezi ca Dumnezeu ne-a lasat asa, inchisi la minte pana ce au descoperit altii "secretul"? cum spune in psalmul 50?

"Ca iata adevarul ai iubit, cele nearatate si cele ascunse ale intelepciunii tale ai aratat mie."

adevarul este intru Iisus si biserica. spune biserica sa renunti la "tv si alte chestii"? spune. dar spune cumva biserica ca tu vei face orice prin putere proprie? nu, in nici-un caz. biserica spune sa fim smeriti si sa avem intotdeauna rugaciunea inimii in gand. nu ne spune sa ne gandim ca reusim, sa facem nu stiu ce chestii. iar daca esti un "necredincios" si pui la indoiala biserica, bine. sa luam calugarii din manastiri, care nu au contact cu lumea exterioara, nefiind imbuibati cu anumite lucruri care poate tie nu-ti plac. Parintele Cleopa, Parintele Paisie. ce spun ei? ce spune si biserica! ei au stat ani in pustie, si au trait cu un cartof pe saptamana. in post si rugaciune. ce au facut cei din "the secret"? au facut descoperiri in stiinta? si stiinta e buna, dar nu imi ajuta sufletul in asemenea cazuri.
in film, chiar iti spune la un moment dat ca tu esti dumnezeu. ce a incercat Lucifer? sa fie Dumnezeu. stiu sigur ca aceasta "lege" functioneaza, dar nu e de la Dumnezeul, de la Iisus Hristos. si cum astazi e bataia pentru credinta, fiecare incearca sa atraga aliati pentru sfarsit.

o concluzie pe care am tras-o dupa timpul in care am folosit legea atractiei: dupa o perioada ajungi "mai puternic" fizic, mai hotarat. mai sigur pe tine. dar ajungi in acelasi timp sa nu te mai intereseza de ceilalti, devii ignorant. faci din aceasta lege un idol. devii fizic mai puternic si spiritual dau dracii cu tine de pamant!
Reply With Quote