Subiect: Blesteme, vraji?
View Single Post
  #20  
Vechi 02.01.2018, 23:43:12
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
In concluzie, indiferent cum as face-o e tot timpul acelasi model. Ca si cum ti se arata ce ai putea avea, dupa care ti se ia.

O fi pacat chiar si cand e ca un act de iubire, dar pana la urma cum ajung ceilelalte cupluri la familie, facand acelasi pacat? Poate ca mi s-a intamplat din cauza asta, dar modalitatea in care se intampla ma duce gandul la altceva.
Eu nu te condam absolut sub nici o forma si nu asta e directia mea.

Pentru ca nu era mai nimic din partea ta am incercat sa completez profilul tau din cuvintele primite de la tine, mai bine sau mai rau. Ca sa vorbesti despre un subiect de tipul asta care e destul de complicat nu poti sa tragi o concluzie din 2 randuri.

E un lucru care iese in evidenta aici: toate povestile tale se opresc si se suspenda fara nici un motiv. Aici este cu siguranta mai mult decat ne spui. Nu se poate "si gata, s-a terminat", chestia asta nu tine. Daca asa s-a intamplat de fiecare data, atunci nu trebuiau sa fie de la inceput. De ce au fost, cand nu trebuiau sa fie? Sau de ce nu s-au terminat fericit daca ar fi trebuit sa se termine?

Poate ca de fapt nu aveai ce sa cauti in relatia respectiva si cineva te ocroteste de sus?

Nu exista chestia asta, fara nici un motiv. Cu siguranta este unul. Poate ca nu construiesti relatiile cum trebuie; poate ca neconsumarea actului inainte de casatorie motiveaza pe amandoi sa-si dovedeasca in mod real angajamentul unui fata de altul pe termen lung? Poate ca asta e calea pentru a-l gasi pe cel care merita?

Ti-as cam raspunde ceva de genul: daca cineva a fost suficient de destept sa creeze o lume si o mai spus si sa nu consumam actul casniciei inainte, o fi avand el un motiv, dar suna foarte radical. Poate calea este exact complet opusul a ceea ce noua ni se pare evident? Daca Babilonul e construit pe pacat, poate ar trebui sa zidim altceva? Poate ai mai multe sanse in felul asta? Poate de fapt asta e greseala? (Nu acuz, e doar o ipoteza). Stii, nu repeti la nesfarsit acelasi lucru, lessons learned, mai schimbi ceva. Stii cum e, daca e sa fie alesul tau de la Dumnezeu, te ia si fara ... inainte de casatorie, stai tu linistita ca nu se opreste Dumnezeu in asta si o sa-i dea tarie sa treaca peste.

Hai sa luam toate cauzele posibile pe rand:

1. Daca e problema duhovniceasca si din varii motive duhovnicesti (demon, pacate, vraji, altele) esti impiedicata in demersul tau, singura solutie este rugaciunea staruitoare - deci citeste cateva luni de zile un acatist. Din ce ai zis tu mai sus este si componenta asta.

2. Daca problema ta este una de comportament personal atunci aici ar trebui sa vorbesti cu altii de langa tine si sa le explici problema, poate efectiv tu esti de vina si gresesti intr-un punct de fiecare data repetitiv. Prea mult serviciu; neimplicare personala, altceva, sunt suficiente care se pot pune aici.

3. Daca problema este una de "negasire a celui compatibil", atunci iar, aici trebuie rugaciune, ca Dumnezeu sa te ajute sa gasesti pe cineva cu care sa poti construi ceva.

4. Daca problema ta este suma celor de mai sus, atunci e mai complicat pentru ca trebuie sa le rezolvi pe toate.

Pe scurt eu ti-as recomanda: sa vorbesti cu cei apropiati tie (si care sunt in stare sa te ajute si sa inteleaga si sa-ti dea un sfat normal la cap) si sa te rogi cateva luni de zile pentru ajutor: iti recomand acatistul Sfantului Nicolae in fiecare zi.


Sper sa iti foloseasca cumva randurile mele.

Last edited by gpalama; 02.01.2018 at 23:54:07.
Reply With Quote