View Single Post
  #55  
Vechi 05.09.2022, 22:08:35
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
Krautrock la 23 August 1944 grupul de armate centru german nu mai exista, fusese spulberat in ofensiva din iunie - august 44, rusii deja erau in Polonia. In fapt cred ca acolo a fost cea mai mare infrangere, cantecul lebedei pentru armata germana.
Am mai scris aici treaba asta. Cine vrea sa stie trebuie sa caute, sa studieze. Au fost vremuri grele, din pacate se pare ca istoria ne asteapta la cotitura, e gata sa repete ca razbunare pentru ignoranta noastra.
Mai degrabă rușii au câștigat al doilea război mondial, au dus greul frontului și al pierderilor, i-au atras pe germani în capcană în timp ce vestul s-a putut reface și de aceea au impus după condiții draconice, dacă nu-și rupea colții Wehrmachtul în Răsărit nu puteau debarca aliații în Normandia.

Din ce înțeleg eu istoria rușii au câștigat cam cu toate imperiile bătăliile, s-au bătut cu imperiul Suedez și cu regele lor Carolus Rex, i-au nimicit au avansat spre marea Baltică, au căsăpit armata lui Napoleon și-n final au ajuns până la Paris.

La războaiele ruso-turce i-au căsăpit pe turcaleți în Ucraina, Krimeea, Basarabia (de atunci au confiscat Basarabia când au luat-o de la turci) și au demusulmanizat foarte mult zona, dar s-au băgat puterile vestice Franța și Anglia care i-au înarmat pe turci și au oprit înaintarea.

Dacă nu erau puterile astea Marea Britanie și Franța să se teamă de rusnaci că au expansiune teritorială, azi Grecia era întreagă până la Constantinopol și chiar în Asia Mică, poate era eliberată și Capadocia un leagăn al creștinismului răsăritean.
Grecia era unită cu Cipru, Cipru era întreg nu despărțit.

Rușinea pentru faptul că în Asia Mică în toate cetățile unde a predicat Apostolul Pavel nu e creștinism majoritar, o poartă așazisele puteri dezvoltate, cel puțin două dintre ele, care au făcut orice să oprească înaintarea țaristă spre Bosfor și marea Marmara.

Cu ce ne deranja pe noi dacă era creștinism răsăritean în spațiul de azi al Turciei, să zicem că le lăsau Anatolia și atât ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote