View Single Post
  #4  
Vechi 24.04.2010, 17:00:11
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Cred că aveți un noroc deosebit. La mine majoritatea prietenilor sunt dintr-un din aceste trei categorii.

Citat:
În prealabil postat de Vladimir-Adrian Vezi mesajul
1)necredinciosii atei (din care unii sunt si hulitori)
Cu necredincioșii atei nu am probleme deosebite. Mă înțeleg bine cu foști colegi atei cu care mă mai întâlnesc. Dacă, însă sunt hulitori, legătura de prietenie nu poate continua. Accept ca fiind de bun simț să nu vorbesc la șprițuri despre Dumnezeu. Dar hula nu o accept, m-aș ridica, aș spune "la revedere" și aș pleca. Din fericire, nu a fost cazul niciodată. Rareori, discuția s-a îndreptat într-o direcție împotriva Bisericii. Le-am tăiat-o, spunându-le că, dacă Dumnezeu este tatăl meu, Biserica este mama și învățătoarea mea (mater et magistra). Nu-mi face plăcere să-mi vorbească de rău mama și învățătoarea. Au priceput, deși pesemne că le-am părut tare ciudat.

Citat:
2)necredinciosii obisnuiti care se tem oarecum de Dumnezeu, se feresc sa faca mari pacate, apeleaza in cazuri extreme la ajutorul Bisericii.
Cred că aceștia sunt cei mai mulți. De fapt, am numai câțiva prieteni care se socotesc ei înșiși atei. Cei mai mulți sunt din această categorie și presupun că ar răspunde pozitiv la un chestionar cu întrebarea "credeți în Dumnezeu ?". Din păcate, datorită catehezei slabe spre inexistente ei au pierdut "simțul păcatului". Unii curvesc și consideră că e normal așa, ba chiar e spre binele organismului lor. Alții își beau mințile. Atașați de nimicuri materiale, viața trece pe lângă ei și mă tem pentru viitorul lor.

Citat:
3)cei cu credinta personalizata, modificata pe ici pe colo, dupa nevoi, care isi afirma credinta in Dumnezeu dar care au unele principii contrare credintei crestine (lacomie, reincarnare, astrologie, libertate sexuala, etc),care nu s-au spovedit niciodata in viata, care nu pun mana pe Biblie cu anii (de obicei nici nu au asa ceva in casa), care nu merg duminica la biserica, zicand ca ei n-au nevoie de intermediari, stiti genul.
Am câteva cazuri printre (foste) cunoștințe apropiate. Unii s-au pierdut prin secte, alții au ajuns de susțin (și practică) diverse variante de teozofie, chestii pseudo-orientale O anumită dezorientare, cuibărită mai înâi în planul ideilor, ajunge să se manifeste și în comportamentul lor. De obicei nu mă rup eu de aceștia, ci se rup ei de mine.

E adevărat însă că și eu observ la mine niște transformări. Pe măsură ce înaintez în vârstă, nu mai am chef să am tot felul de discuții filozofarde, pe care le apreciam mult la petrecerile studențești. Nu mă mai atrage metafizica la mici și bere. Tot mai mult consider că e timp pierdut.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote