View Single Post
  #9  
Vechi 01.07.2010, 02:34:11
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

No prob Delia,este vina mea pt ca nu am aranjat textul cum trebuie in pagina dar dupa ce l-am postat,din motive tehnice necunoscute mie,nu l-am mai putut edita si de aceea a aparut asa condensat.
Este foarte interesanta problema ridicata de tine.Chiar si autorul(am verificat)spune ca spunt mai multe pareri pe acesta tema(el o sustine pe a lui Jean-Louis Bonnard pe acestu aspect din ce am citit).De aceea am spus ca nu trebuie luate drept adevar absolut ci ca subiect de studiu.Cred ca trebuie sa apelam si la alte interpretari(poate cauti tu ceva prin Sfintii Parinti si eu prin ce mai gasesc).Problema ridicata de tine este extrem de profunda si cu multe ramificatii.Trebuie sa mai caut si eu sa vad mai multe opinii pe acesta tema ca sa imi dau seama ce nuante de interpretare exista.
Oricum eu as pune acest moment in comparatie cu Marcu 5:1-13.Acolo dialogul este direct,schimbul de replici este taios precum in orice infruntare de acest tip.Acolo Mantuitorul il intreaba direct pe duhul necurat iar acesta ii raspunde interogativ tot direct intr-un fel cutremurator ,,Ce ai cu mine, Iisuse, Fiule al lui Dumnezeu Celui Preaînalt? Te jur pe Dumnezeu să nu mă chinuiești".Un raspuns cu multe implicatii.Ambii stiau cu cine stau de vorba.Raspunsul duhului rau spune la final ,,Legiune este numele meu, căci suntem mulți.".Vorbea oare unul dintre cei ai necuratului sau chiar necuratul a raspuns ca si cum i-ar fi spus ,,Suntem foarte multi.Nu doar eu sunt Hristoase..am legiuni de partea mea.Cu toti te vei lupta"Este ca si cum ar stabili o confruntare viitoare>,,Pe mine ma poti scoate,dar mai sunt multi ca mine,legiuni.."

Am ales acest text gandindu-ma la cele spuse de tine:oare in pustiul Quarantania necuratul stia cu cine are de a face?Nu cumva i-a oferit prea mult pt un simplu om?Poate ca a vrut sa-i testeze limitele.

Sa vedem cateva elemente.Succesiunea este clara:Duhul il duce in pustiu sa fie ispitit(fie si logic putem spune ca Duhul stia ce avea sa urmeze)-Mantuitorul nu se opune(la acel moment cred ca stia cine este si de ce este dus acolo)-apare diavolul.Intentia pt care a fost dus,proba pe care urma sa o treaca este clara>,,Atunci Iisus a fost dus de Duhul în pustiu, ca să fie ispitit de către diavolul."Am putea spune ca cel putin 2 (Duhul si Mantuitorul)stiau ce urma sa se intimple.Vedeti ce succesiune extraordinara>in Matei capitolul 3:16 Duhul lui Dumnezeu se pogoara ca un porumbel si apoi tot el il duce in pustiu sa fie ispitit.Duhul este de fapt personajul din umbra,pe o scena unde confruntarea se da intre Mantuitor si diavol.Acest fapt ne arata ca nimic nu se intampla pe acest aspect fara ca Tatal sa ingaduie asta(fapt intarit si in Matei 3:17).

Acum se pune problema daca si diavolul stia pe cine urma sa ispitesca.Traducerea lui Badilita trimite,pt acesta scena,la Cartea lui Iov.Dar sa vedem ce se intampla in Iov 2:1-6:

,,Și iarăși au venit într-o zi îngerii lui Dumnezeu să se înfățișeze înaintea Domnului și Satan a venit și el printre ei să se înfățișeze înaintea Domnului.Și Domnul a zis către Satan: "De unde vii?" Iar Satan a răspuns Domnului și a zis: "Am dat târcoale pe pământ și m-am plimbat în sus și în jos".Și Domnul a zis către Satan: "Ai luat tu seama la robul Meu Iov? Că nu este nici unul ca el pe pământ, fără prihană și drept și temător de Dumnezeu și care să se ferească de ce este rău. El se ține cu putere în statornicia lui și tu M-ai întărâtat pe nedrept împotriva lui ca să-l prăpădesc".Dar Satan a răspuns Domnului și a zis: "Cojoc pentru cojoc! Că tot ce are omul dă pentru viața lui.Dar ia întinde-ți mâna și atinge-Te de osul și de carnea lui! Să vedem dacă nu Te va blestema în față!"Și Domnul a zis către Satan: "Îl dau în puterea ta! Numai nu te atinge de viața lui".

In cazul nostru insa datele problemei sunt diferite.Asaltul diavolului asupra Mantuitorului va fi unul fara limite la final.Miza luptei era alta.Inclin sa cred ca de data acesta diavolul a venit fara sa mai ceara incuvintarea pt ca miza era mantuirea nostra a tuturor,iar la final Mantuitorul pe Cruce l-a invins.Asadar nu mai putea fi vorba de,,"Îl dau în puterea ta! Numai nu te atinge de viața lui"precum la Iov.Problema este daca stia cine este Cel ce sta in fata sa.A se remarca diferenta ispitelor cu care l-a incercat pe Mantuitor si ce metoda a folosit in cazul lui Iov>,,Atunci Satan a plecat dinaintea Domnului și a lovit pe Iov cu lepră, din tălpile picioarelor până în creștetul capului"(Iov 2:7).

Eu inclin,insa la modul rezervat(pt ca nu sunt nici teolog si nici preot ca sa ma pricep),sa spun ca satana daca nu stia cel putin anticipa,simtea ceva cu privire la Cel de statea in fata lui.De aceea a aruncat in lupta un arsenal biblic atat de sofisticat si la final a plusat cu toata lumea.Nu cu o parte din ea.Cu toata lumea si gloria ei.Acel ,,Piei Satano!"este precum ai zdrobi de stanca Credintei o imagine amagitoare din care vor ramine doar cioburi efemere.Satana pune totul pe o oferta de nerefuzat:lumea cu totul dar atentie..lumea asta trecatoare.Si cred ca a raspunsul Mantuitorului ne ofera cheia ofertei satanei>,,Domnului Dumnezeului tău să te închini și Lui singur să-I slujești".Iata de ce cred ca este posibil ca satana sa fi stiut(personal nu am de gand sa-l intreb:). El vroia un singur lucru:sa-l inlocuiasca pe Cel de Sus in fata Fiului.Eterna lui Nebunie.Sa fie Dumnezeu si cum putea proba asta decat luandu-I Fiul?De aceea a oferit tot cea avea el:gloria desearta si stralucirea inselatoare a lumii dar Mantuitorul i-a opus Credinta in Cel de Sus care,prin definite,este superioara efemerului.Lupta era intre efemerul malefic si eternul divin.

Morala>cineva sa aduca o talcuire a Sfintilor Parinti ca sa nu mai orbecaim de nebuni :) Pina cand face cineva asta>liber la comentarii :)

Last edited by Scotianul; 01.07.2010 at 03:39:26.
Reply With Quote