Subiect: Biblia etiopiana
View Single Post
  #2  
Vechi 10.04.2011, 14:06:01
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vidoveczandrei Vezi mesajul
In ziua de vineri am vazut la Libraria Humanitas din Oradea o carte numita Biblie etiopiana,si va intreb daca etiopienii pot fi de incredere in invatatura lor,si daca sunt cumva diferentieri?
La parintele Cleopa se spune ca etiopienii sunt ortodocsi, dar sunt monofiziti...
Iata ce am gasit pe net, in acest sens:
Biserica Ortodoxa Etiopiana face parte din punct de vedere teologic din grupa numita “Bisericile vechi-orientale sau necalcedoniene.” Bisericile necalcedoniene (care își păstrează în titulatura oficială numele "ortodox", dar nu sunt comuniune liturgică cu Biserica Ortodoxă Romană și nu se consideră o parte constituentă a acesteia) s-au despărțit de ortodoxia răsăriteană în secolul al V-lea, refuzând să accepte cel de-al Patrulea Sinod Ecumenic, de la Calcedon, precum și pe cele care au urmat. Aceasta grupa este formata din Biserica Armeană, Etiopiană, Coptă, Armeană, Siro-iacobită, Etiopiană, Eritreană și Indiană.

Diferența principală este una ce ține de hristologie. Biserica Ortodoxă susține, conform hotărârilor Sinodului de la Calcedon, că Hristos are două naturi (φuσιs - caractere), omenească și dumnezeiască, "nedespărțite, neîmpărțite, neamestecate și neschimbate". Bisericile necalcedoniene contestă această învățătură, fie într-o formă radicală numită monofizitism (Dumnezeu fiind considerat a avea o singură natură/fire, cea dumnezeiască), fie într-o formă mai moderată numita miafizitism (Dumnezeu fiind considerat a avea o singură natură, dar compusă).


Uite si despre cartea pe care o aduci in discutie - pare a fi compilatie, multe texte din diferite traditii:

http://www.agentiadecarte.ro/2011/04...e-si-traditii/

Parerea mea este urmatoarea: daca vrei sa o citesti numai pentru ca scrie Biblie pe ea (cuvantul Biblie insemnand, de fapt, "carti") si cauti folos duhovnicesc, ai altele mult mai bine de citit, din ortodoxia noastra! Dar daca e vorba doar despre simplu interes cultural, o poti citi fara probleme.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote