View Single Post
  #15  
Vechi 01.02.2012, 12:07:41
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Daca nu trebuie sa ne rugam pentru cineva pe motiv ca nu merita, atunci cel mai indreptatiti am fi sa nu ne rugam niciodata pentru noi insine.

Sunt eu in masura sa discern daca aproapele meu merita sau nu rugaciunea mea? Cunosc eu taina inimii sale? Ma indoiesc. Dar taina inimii mele o cunosc, macar in parte. Daca sunt sincer, voi recunoaste ca eu sunt primul care nu sunt vrednic de rugaciunile mele si ale celorlalti. Altfel, dam dovada de fariseism.

Cred ca Dumnezeu primeste rugaciunile celui ce-si vede micimea, atat pentru sine insusi, cat si pentru ceilalti. El nu cauta la meritele noastre, ci la adancul smereniei.
Sunteti dvs. in masura sa discerneti daca profesorii de la scoala urmata au fost buni sau nu ?
Sunteti dvs. in masura sa discerneti ca medicii care v-au tratat cind ati fost bolnav au fost buni sau nu ?
Sunteti dvs,in masura sa discerneti daca seful dvs. de la serviciu este bun sau nu ?
Sunteti dvs. in masura sa discerneti daca sotia dvs. este o sotie buna sau nu ?
Sunteti dvs. in masura sa discerneti daca copiii dvs. sunt buni sau nu ?
Sunteti dvs. in masura sa discerneti daca guvernele tarii au fost bune sau nu ?
Sunteti dvs. in masura sa discerneti daca presedintii tarii au fost buni sau nu ?
Sunteti dvs. in masura sa discerneti daca salariul pe care il aveti este bun sau nu ? Va ajunge/satisface sau nu ?
Sunteti dvs. in masura sa discerneti ca un pom este bun dupa observarea roadelor sau nu ?
Sunteti dvs. in masura sa discerneti ca o floare este frumos mirositoare si placuta sau nu ?
Sunteti dvs. in masura sa discerneti ca o mincare este buna/placuta si va multumeste sau nu ?
Sunteti dvs. in masura sa discerneti de ce iarna nu este vara sau nu ?
Sunteti dvs. in masura sa discerneti care este stinga si care este dreapta sau nu ?
Sunteti dvs. in masura sa discerneti care este biserica ortodoxa si care baptista sau nu ?
Sunteti dvs. in masura sa discerneti despre credinta ortodoxa ca este singura buna si adevarat sau nu ?
Sunteti dvs. in masura sa discerneti ca marturisirea adevarului si implinirea dreptatii este o fapta buna sau nu ?
Sunteti dvs, in masura sa discerneti ca postul este o nevointa buna sau nu ?


Putem continua pina diseara cu aspecte similare, atit duhovnicesti cit si de alta natura !
Hristos a spus ca pomul dupa roade se cunoaste ... cel ce nu face roade se taie si se arunca in foc ... sa il asteptam numai pe Hristos sa ne spuna despre fiecare pom ? Si daca nu ne spune ? Sau poate ca ne-a lasat aceasta invatatura dar noi intre timp am uitat-o sau din ,,smerenie" am ignorat-o !?!?
El ne-a invatat sa deosebim duhurile mai abitir decit oamenii ! Sau si pe aceasta am uitat-o ??
Ucenicii l-au intrebat de unde ii vor cunoaste pe profetii mincinosi care ar vorbi in numele Lui si El i-a invatat cum sa ii deosebeasca !
Nu intimplator am amintit pilda Sf. Grigorie Dialogul sau a pomului fara roade, a lupilor in piei de oaie ...s.a.m.d.
Este f. bine ca incercati sa gustati din smerenie dar sa aveti grija cum sorbiti deoarece va puteti si arde fiind foc . Parintele Paisie aghioritul chiar amintea despre ,,smerenia mindra"(cind nu mai stim sa deosebim nimic, cind nu ne mai atintim atentia critica asupara nici unui lucru, cind aparaent nu ne mai ispiteste nici un lucru, nici bun nici rau !) mai ales in cazul monahilor dar din aceasta gusta cu indestulul si mireanul !

Sau probabil ca dvs. va aflati in cazul particular in care nu mai puteti toate acestea !
In acest caz , este numai treaba dvs !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 01.02.2012 at 12:40:19.
Reply With Quote