View Single Post
  #37  
Vechi 07.09.2014, 07:05:50
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tomita Vezi mesajul
o tara pentru care sa facem ceva mai avem...numai ca uitandu-ma in jur am observat ca nu se merita sa mai faci ceva (chiar azi am postat pe Faceboook, cu parere de rau o concluzie la care ajungi foarte logic: daca esti incurajat sa nu muncesti de ce sa o faci?)...am observat firme care fac evaziune fiscala (poate unele de nevoie...nu pot aprecia), la ce salariu am si eu nu sunt incurajata nici macar sa raman la serviciu daramite sa lucrez bine...ar trebui sa caut alt loc de munca cum de altfel am si facut de nenumarate ori...rezultatul se "vede", de ce sa muncesti pe bani putini? sau de ce sa muncesti sa fii furat? daca iti cumperi un lucru esti invidiat..parca as trai la tara nu in Bucuresti...ma gandeam cati isi pun centrala acum...cand mai normal ar fi sa fie incalzirea centralizata mai convenabila...se pare ca este invers...ce mai este normal?...probabil anormalul..asa ca sa nu ne miram de ce tara avem...si vad ca in curand se extinde tendinta...
probabil nu ar trebui sa mai analizam ce este in jur prea mult si sa ne vedem de treaba noastra...nu dam socoteala pentru altii mai tarziu...tara, Pamantul oricum se vor duce...ce avem in interior conteaza daca ramane sau nu
As™a este, ce avem în interior contează, dar acest interior va răspunde s™i pentru modul în care a administrat exteriorul, adică Čtara, pământul ei, dar si al tău, t(›ărâna)€ť din care e alcătuit trupul tău s™i atract›iile sale trupesti "hotărâte"€ť la momentul naČ™terii.

Oare crezi că întâmplător te-ai născut în România, degeaba t›i-a dat Dumnezeu rădăcini în acest pământ românesc?

30. O voi întoarce oare în teaca ei? La locul unde ai fost făcut, în ţara unde te-ai născut, te voi judeca;(Iezechiel21,30)

Doi oameni născut›i în acelas™i moment în locat›ii diferite nu vor avea acelasi destin astral, acelas™i zodiac, nu vor avea aceeas™i astrogramă, deoarece se nasc la ore locale diferite s™i în condiČtii diferite în acelasi moment; energiile astrale au "s™tampile"€ť diferite în locuri diferite. De ce? Fiindcă Dumnezeu s™tie mai bine ce este de folos pentru fiecare om si de aceea îi dă fiecăruia să se nască la momentul potrivit în locul potrivit pentru mântuirea sa. Dacă nu contează s™i nu mă interesează ce este în jurul meu înseamnă că nu contează s™i nici nu mă interesează voint›a lui Dumnezeu mai ales în privint›a mea deoarece aceste lucruri sunt în relat›ie directă.
Interiorul răspunde de exterior, s™i, dacă pentru exterior nu se merită să ne chinuim, atunci atitudinea noastră interioară este decisă de lucrurile exterioare, iar aceasta este contrară învăt›ăturii cres™tine.

Nu avem cum evita răspunderea fat›ă de exterior. Trebuie s-o suportăm; nu este mai bine să să contribuim cu ceva?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 07.09.2014 at 07:21:41.
Reply With Quote