View Single Post
  #91  
Vechi 29.07.2017, 00:24:39
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Addy11 Vezi mesajul
@Iorest
Nu am spus ca nu exista chirurgi, profesori, politisti si alte categorii de oameni pregatiti profesional care nu se impartasesc... fiecare face ce vrea in timpul liber si este la fel de liber sa creada in ce doreste. Unii merg la biserica,... altii merg la bordel,... altii la carciuma si altii la biblioteca. Fiecare urmeaza ritualurile locului in care se duce.
Rar fac gură chirurgii și dentiștii pe tema igienei la Împărtășanie, așadar asta nu e decât o altă gargară scoasă din când în când din tolba cu surprize anti-religioase.


Citat:
În prealabil postat de Addy11 Vezi mesajul
@Iorest
- Profesorul respecta la randul lui in meseria pe care o practica impartialitatea privitor la credinta, politica si alte cele... El urmeaza o programa educationala pe care o urmeaza si nu are voie sa supuna copiii pe care ii are in grija/ educatie la ritualuri si alte activitati (de ex sa ii duca la impartasit) fara acordul fiecarui parinte in parte.
Retorica asta mergea înainte de decizia CCR privind ora de religie, cine nu vrea nu-și semnează cererea pentru ora de religie văd că încă se marșează pe teme din campaniile trecute pentru discreditarea orei de religie, deci din nou gargară.

Ideea e că nu e timp de împărtășanie cu clasa dacă: Biserica e departe și copii sunt mulți, de pe la 7 ani in sus măcar 5 minute preotul poate sta de vorbă cu ei ori n-are timp într-o oră didactică, care e musai dimineața că nu pot sta nemâncați și trebuie să mai ajungă și înapoi la celelalte ore.

Citat:
Poti tu ca preot sa imi spui ca daca am credinta nu am cum sa ma imbolnavesc... iar tu pe usa cealalta vinzi polite de asigurare pe bani? ca sa fim siguri...

Acu pe bune, ... chiar asa?
Păi tocmai că se fac polițe de sănătate arată încrederea Bisericii în faptul că oamenii nu se pot îmbolnăvi de acolo, altfel ar trebui să asigure despăgubiri și profitul ar fi minim sau ar da faliment pe activitatea asta economică.
Un broker deștept ar face polițe doar unde știe că despăgubirile sunt minime, a fost și scandal în State pentru furtul datelor de sănătate din dosarele pacienților, miza erau tot asigurările .

Mie nu mi-a oferit niciun preot asigurare de sănatate, asta mai lipsea să fie preoții brokeri de sănătate, ei-aș'!
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 29.07.2017 at 00:46:16.
Reply With Quote