Subiect: zilele creatiei
View Single Post
  #13  
Vechi 16.12.2012, 12:21:14
Ciprian Mustiata Ciprian Mustiata is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.11.2012
Locație: Madrid, Spania
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 178
Implicit

Cred ca in alt raspuns (ce am ales) este: in Geneza din tot ce am vazut studiat despre asta, de cineva cu calitatea de a citi, este scris zile (24 ore).
Dar pasajul e simbolic, in aceeasi idee in care nu exista nici un curcubeu inainte de primul potop, sau turnul Babel, ca s-au format limbile, femeia creata dupa, si inaintea animalelor (Geneza 1 si 2), Iacov sa se lupte cu Dumnezeu, sa fie populat imperiul egiptean cu cateva sute de mii de evrei doar in cateva generatii, si multe altele...

Pentru mine are mult mai mult sens, daca le citesti simbolic, si practic nici unul din cate citesc din cartile de arheologie moderna si ce s-a gasit efectiv in pamant...

De altfel azi foarte multe parti din intreaga Tora sunt considerate simbolice de evrei, dar sunt foarte interesat pentru cei ce sunt mai in materie, care ar fi faraonul in timpul lui Moise? Si cum l-am putea identifica arheologic, caramizi de lut arse din timpul construirii piramidelor? Oare exista alte dovezi ca Moise ar fi dovedit lucrurile in alta manera? De exemplu Kosher spune ca iepurii rumega (ce stim azi ca nu asa), dar zic ca poate cineva sa imi dea dovezi (in)directe asupra existentei lui Moise.

Nota: primul personaj istoric dovedit in istoria moderna (din cate stiu) este David, ce a trait aproape 1000 ani inainte de Hristos.
Reply With Quote