View Single Post
  #30  
Vechi 22.05.2011, 10:50:03
Radianta Radianta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Sunt "draga mea", poate din comentarii și din acordul în gen al adjectivelor cu substantivele nu ți-ai dat seama.

Și într-adevăr, știința nu e totul. Dar uite că lipsa ei te face să pui niște întrebări care au primit n răspunsuri în urmă cu sute de ani și pe care le-ai ști dacă ai avea cultură generală. Doar așa, puțintică, nu cere nimeni prea mult.

Părerea mea este că nu poți să fii un credincios adevărat dacă nu ai știință. Uită-te puțin pe site-ul acesta, creștinortodox.ro. Sunt unele articole foarte interesante, despre istoria religiilor, despre prezența religiei în filozofie ș.a.m.d. Or asta nu se poate face daca nu ai știință. De unde știi tu că dumnezeul tău e cel mai bun dacă nu ai deschis niciodată o carte de istorie a religiilor, ca să ai un termen de comparație? Se spune că dumnezeu ne-a dat liberul arbitru. Atunci folosește-l, dragul meu! Arată că ai ales să crezi în dumnezeul acesta pentru că el e cel mai bun și mai iubitor și niciun alt zeu al niciunei alte religii nu ți-a oferit pacea interioară pe care ți-o oferă acesta. Dacă crezi în el numai pentru că așa ți se spune la biserică, e credință oarbă. Și nu e reală.
Corect, dar eu as numi-o superstitie, nu credinta oarba.