Subiect: Calugaria
View Single Post
  #10  
Vechi 19.09.2011, 15:19:02
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlexieOmulLuiDumnezeu Vezi mesajul
Buna!Am 13 ani si sunt fata.Inca nu i-am zis preotului ca am un gand de a ma duce la manastire.De ce?Pentru ca nu mai vreau sa mai vad spurcaciunile acestei lumi.Acolo imi castig mantuirea mai repede.Si cand o sa cresc mai mare sunt sigura ca acest gand o sa-mi dispara.Am o sora la manastire si m-a fascinat cantecele lor ,notele psaltice,portul negru pe care trebuie sa-l poarte permanent.De asemenea stiu ca sunt si multe ispite acolo.Dar nu sunt sigura ca le voi putea depasi.Am vazut cat de diferita este lumea acolo fata de aici.Pace,liniste,intelegere.Ar trebui sa ma duc de pe acuma sau ar mai trebui sa astept?
Mai fetita scumpa, stai calma, daca in lume simti ca nu mai rezisti, nici in manastire nu ai sa rezisti. Nu de spurcaciune trebuie sa fugi, ci de tine insati, caci totul sta in noi . Apoi, asteapta sa inveti ce-nseamna sa fii independenta, ce-nseamna sa te confrunti cu trasaturile societatii, ce inseamna sa platesti singurica o factura, apoi poti sa faci ce vrei. Este prematur sa " fugi de lume ", iar manastirea nu este un loc de mantuire de la sine inteles, in inima ta sta acel loc, acolo este templul tuturor lucrurilor indiferent unde ne-am afla.
Oricum, nu esti decat un copil, si trebuie sa te maturizezi inainte de a intelege ce vrei cu adevarat, la aceasta varsta " tot ce zboara se mananca ". La varsta ta gandeam la fel, dar viata m-a invatat tare multe, in primul rand sa inteleg OMUL, apoi lucrurile intreprinse de acesta.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote