View Single Post
  #3  
Vechi 11.04.2014, 21:55:29
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Frumoase lucruri crosetate sau tricotate!

La mine e mai "simplu"- ce poti face intr-un oras mic ca Husi, unde nici macar cinematograf nu mai exista si mai ales stand si la bloc!
Intai cand ajung acasa de la servici pe la 4 jumate rezolv treburile gospodaresti ce mai sunt (o mancare, o curatenie, etc), apoi cu o mica gradina din jurul blocului (mi-ar place o gradina mai mare- dar asta e spatiu disponibil).
Cum intradevar orasul este plasat intr-o pozitie frumoasa-inconjurat de dealuri- vara cand e cald merge de o plimbare pe jos sau cu bicicleta spre padure, cand am timp si cu cei cativa prieteni care au mai ramas in oras (dar din pacate prea putini ca sa facem doua echipe de fotbal). Cum aici daca vrei sa iesi vineri seara sau sambata seara in oras "optiunile" sunt extrem de limitate (ceva terase, doua parcuri si cateva locuri cu biliard) ne descurcam si noi cum putem.
Din pacate cinematograf ioc- teatru la fel. Nici macar echipa de fotbal nu mai avem, iar stadionul mai are un pic si se darama!
Apoi si lectura- din fericire biblioteca e destul de mare- carti cu subiect istoric, politiste, de stiinta si tehnica. In general daca este o carte buna care ma captiveaza nu ma las pana nu o termin! Imi place sa discut diverse subiecte legate de istorie, stiinta sau tehnica atunci cand am cu cine.
Apoi imi place si surubareala- asta cred ca e tipic masculin- in special pe partea de instalatii electrice.
Iar seara daca am noroc de un film bun la televizor (ceea ce mai rar), sau un documentar. Cu emisiunile despe politica mai rar- ca la noi nu mai e politica, e circ!)

Avem pe aici si 3 muzee- da' unu e in "renovare" de prin 1993 si tot se chinuie, altul Muzeul Episcopiei am inteles ca sunt lucruri valoare expuse, da' mare minune sa-l prinzi deschis, iar-daca e Husi ce putea fi decat Muzeul vinului- e in paragina!
Cele cateva cladiri vechi frumoase care mai exista arata majoritatea jalnic, iar Casa de cultura la primu cutremur mai serios se autodemoleaza!

Last edited by Florinvs; 11.04.2014 at 22:17:04.
Reply With Quote