View Single Post
  #1  
Vechi 10.12.2010, 11:22:28
NECTARIE NECTARIE is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: BRASOV
Religia: Ortodox
Mesaje: 326
Implicit Cugetari Folositoare pentru Suflet

Un frate l-a întrebat pe unul din părinți:
– Cum aduce diavolul încercarea asupra sfinților?
– Era unul din părinți, pe nume Nicon, care locuia în muntele Sinai. Și iată că a intrat unul în cortul unui faranit, și, găsind-o pe fiica lui singură, s-a culcat cu ea, apoi i-a zis: spune „sihastrul, avva Nicon, mi-a făcut așa”. Când a venit tatăl ei și a aflat, a luat sabia, mergând asupra bătrânului. Când a bătut, bătrânul i-a deschis, dar când a întins sabia să-l ucidă, i s-a uscat mâna. Atunci faranitul s-a dus și le-a zis preoților, care au trimis după el. Bătrânul s-a dus; după ce l-au bătut mult, au vrut să-l alunge. El însă i-a rugat: lăsați-mă aici, pentru Dumnezeu, ca să mă pocăiesc. Și l-au despărțit de biserică pentru trei ani, poruncind ca nimeni să nu vină la el. Vreme de trei ani, în fiecare duminică venea la biserică să se pocăiască, și se ruga de toți: rugați-vă pentru mine. Mai târziu, s-a îndrăcit cel care făcuse păcatul, și adusese ispita asupra sihastrului. El a adeverit la biserică: eu am făcut păcatul și am spus să fie pârât robul lui Dumnezeu. Atunci s-a dus tot poporul să se pocăiască față de bătrân, zicând:
– Iartă-ne, părinte, și rămâi cu noi.
– De iertat, fie-vă iertat, de rămas, nu mai rămân aici cu voi, fiindcă nu s-a găsit nici unul cu discernământ căruia să-i fie milă de mine. Și așa s-a dus de acolo. Iar bătrânul a spus: vezi cum aduce diavolul încercările asupra sfinților?
Pentru avva Nicon, Patericul Egiptean
Reply With Quote