View Single Post
  #54  
Vechi 24.12.2010, 12:54:41
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit Sfanta Scriptura este un Leac uitat !

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Vor veni vremuri și mai grele iar dacă suntem foarte legați de cele materiale nu vom putea rezista.
Am spus doar că un creștin care merge la biserică,se spovedește și se împărtășește nu face gesturi extreme.
Frumos spus. Asemenea gandesc si eu.
Crestinul poate muri lin... daca adevarat este cu Dumnezeu.

"Duhul însuși mărturisește împreună cu duhul nostru că suntem fii ai lui Dumnezeu. Si dacă suntem fii, suntem și moștenitori - moștenitori ai lui Dumnezeu și împreună-moștenitori cu Hristos, dacă pătimim împreună cu El, ca împreună cu El să ne și preamărim. Căci socotesc că pătimirile vremii de acum nu sunt vrednice de mărirea care ni se va descoperi." (Romani 8, 16-18) Oricata suferinta, greutate si pierdere trupeasca ar fi aici, nu poate sa fie pe masura bucuriei si a slavei ce vor urma dupa moarte.

"Dacă Dumnezeu e pentru noi, cine este împotriva noastră? El, Care pe Însuși Fiul Său nu L-a cruțat, ci L-a dat morții, pentru noi toți, cum nu ne va da, oare, toate împreună cu El? (...) Cine ne va despărți pe noi de iubirea lui Hristos? Necazul, sau strâmtorarea, sau prigoana, sau foametea, sau lipsa de îmbrăcăminte, sau primejdia, sau sabia? Precum este scris: "Pentru Tine suntem omorâți toată ziua, socotiți am fost ca niște oi de junghiere". Dar în toate acestea suntem mai mult decât biruitori, prin Acela Care ne-a iubit. Căci sunt încredințat că nici moartea, nici viața, nici îngerii, nici stăpânirile, nici cele de acum, nici cele ce vor fi, nici puterile, nici înălțimea, nici adâncul și nici o altă făptură nu va putea să ne despartă pe noi de dragostea lui Dumnezeu, cea întru Hristos Iisus, Domnul nostru." (Romani 8, 31-39)

P.S. Nu sunt cuvinte goale, seci, ci sunt cuvinte vii, izvorate din Duhul Adevarului !
Sa nu fie acestea citite cu gandul ca ele nu aduc o solutie practica. Ele randuiesc interiorul... restul vor veni in chip lin.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote