View Single Post
  #882  
Vechi 14.03.2011, 09:34:05
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Imediat dupa moarte unul a ajuns in Rai, iar celalt in sinul lui Avram.
Pe măsură ce vă depărtați de răspunsul concret la întrebarea (unde scrie că "sufletul e nemuritor" și că acesta "se desparte" de trup la moarte?) propusă, gradul de confuzie vă crește tot mai mult. Cine a ajuns în Rai, și cine în sânul lui Avraam? Dar nici nu mai contează... amândoi au ajuns în sânul... pământului.

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
2.Chiar stiu exact in ce sa cred: fiinta noastra este alcatuita din trup, suflet si duh, asa cum spune sfintul apostol Pavel.
Așa deci, alcătuirea ființei noastre nu mai este dihotomică (cum cred Platon, Aristotel, BC și BO), ci trihotomică... hmm...

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Conform parabolei invierii ficei lui Iair, dupa moartea trupului, duhul nu moare. Deci exista viata dupa moarte.
Da, există viață după moarte; însă doar în urma învierii. Așa a fost în cazul fiicei lui Iair, așa va fi în cazul oricărui om care va fi înviat.

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
PS1.Dumnezeu a facut toata creatia din nimic. Numai asupra omului a suflat, deci numai omul are ceva in plus de la Dumnezeu si nu e asemenea animalelor sau plantelor.
Scriptura vă contrazice:

"Iar tuturor fiarelor pământului și tuturor păsărilor cerului și tuturor vietăților ce se mișcă pe pământ, care au în ele suflare de viață, le dau toată iarba verde spre hrană. Și a fost așa." (Facerea 1,30)

"Căci soarta omului și soarta dobitocului este aceeași: precum moare unul, moare și celălalt și toți au un singur duh de viată, iar omul nu are nimic mai mult decât dobitocul. Și totul este deșertăciune!" (Ecl. 3,19)

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
PS2. Cum nu ne-ati adus nici un argument ca nu exista viata dupa moarte
Argumente pentru existența vieții după înviere sunt destule și le cred, ceea ce nu cred (și va trebui să dovediți) este existența vieții conștiente între moarte și înviere. Succes! (deși după atâtea rateuri mă îndoiesc că veți avea...)

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
consider inutile discutiile cu dumneavoastra.
Mulțumim pentru "valoroasa" contribuție!