View Single Post
  #9  
Vechi 02.11.2008, 20:52:37
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
There are people who desire the destruction, the torment in hell-fire, of their enemies, or of the enemies of the Church. They think like that because they have not learnt from the Holy Spirit the love of God, for he who has learnt the love of God will shed tears for the whole world.

You say that So-and-so is an evil-doer, and may he burn in hell-fire.

But I would ask you: supposing God were to give you a fair place in paradise and you saw burning in the fire the man to whom you had wished the tortures of hell - would you really even then not feel pity for him, whoever he might be, even an enemy of the Church?

Or is it that you have a heart of iron? But there is no place for iron in paradise. Paradise has need of humility and the love of Christ which pities all men.

The grace of God is not in the man who does not love his enemies.

Sf. Siluan Atonitul. Citat din cartea "Wisdom from Mount Athos, the Writings of Staretz Silouan the Athonite", de Arhim. Sofronie Saharov, pagina 40.

Tot Sf. Siluan zice in alt loc (si alta carte) ca cine nu-si iubeste dusmanii nu si-ar gasi linistea nici daca ar fi asezat in mijlocul Raiului.
[SIZE=1]
O proorocire(numele Sfantului nu il meriti):
[SIZE=2]
[COLOR=#000000]Am vazut un barbat infricosat (...) [/COLOR][COLOR=#000000]ne-a amenintat, ca are sa ne coseasca cu coasa si sa ne taie cu sabia, pentru ca nu avem pocainta si nici urma de indreptare.

[/COLOR]" [COLOR=#000000]Il ruga cu caldura si preaslavita Sa Maica si un episcop batran, dar El nu voia sa-i asculte, zicandu-le:[/COLOR]
[COLOR=#000000]" Nu cumva, voi sunteti mai milostivi ca Mine? Sau poate suferiti mai mult? Dar vedeti ca aproape toti s-au abatut de la legea dumnezeiasca si nimeni nu o mai tine!"[/COLOR] .
[/SIZE]


Dupa interpretarea ta Hristos e rau . Uiti ca ii facea pe oameni pui de naparca. Si cati Sfinti au omorat pe necredinciosi cu rugaciunea ( fiind ajutati de Sfintii Arhangheli si Sf. Mc. Gheorghe) ?

Cand dai exemeple verifica mai intai la ce se refera Sfintii in cauza. Dai sensul care il vrei cuvintelor Sfantului. Stiu ca asa ecumenistii. Nu ma mira.
Sfantul Siluan nu ar fi stat la rugaciune cu ereticii niciodata, dar voi stati ca doar va folositi de el.

Iar daca iei apararea ecumenismului ai grija pt cine iti jertfesti sufletul.
Nu purta tu de grija pacii mele.
Caci daia a ajuns credinta noastra bataie de joc pt toti, pt lasitatea care se vede in fiecare fapta. Preferam sa ne prefacem cuviosi decat sa ii demascam pe cei veniti de la diavol.
Preotii prefera sa taca decat sa riste o caterisire. Pentru ei familia e mai importanta decat Hristos.


Fiecare face ce vrea.
Daca am inima de fier nu mai vb cu mine.

Si posteaza in romana. Cer administratorului sa ii trimita avertisment. [/SIZE][SIZE=1]Poate nu stiu engleza. [/SIZE][SIZE=1]Nu trebuie sa va suport eu engleza . [/SIZE]
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote