View Single Post
  #18  
Vechi 11.12.2022, 09:26:43
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.001
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Lupta dintre satan si Messia se duce in inimile noastre fiindca miza sunt sufletele noastre, imposibil direct intre ei(dpmdv) fiindca Iisus nu are trup si satan nu exista ca entitate independenta. Cat timp Iisus a fost in trup a fost ispitit de trei ori si nici atunci satan n-a fost de fata, ci in cugetul lui Iisus pentru ca Iisus avea sufletul legat de trup(materie).
Iisus are trup, S-a arătat ucenicilor după Înviere:


Sfânta Evanghelie după Luca
Capitolul 24

33. Și, în ceasul acela sculându-se, s-au întors la Ierusalim și au găsit adunați pe cei unsprezece și pe cei ce erau împreună cu ei,
34. Care ziceau că a înviat cu adevărat Domnul și S-a arătat lui Simon.
35. Și ei au istorisit cele petrecute pe cale și cum a fost cunoscut de ei la frângerea pâinii.
36. Și pe când vorbeau ei acestea, El a stat în mijlocul lor și le-a zis: Pace vouă.
37. Iar ei, înspăimântându-se și înfricoșându-se, credeau că văd duh.
38. Și Iisus le-a zis: De ce sunteți tulburați și pentru ce se ridică astfel de gânduri în inima voastră?
39. Vedeți mâinile Mele și picioarele Mele, că Eu Însumi sunt; pipăiți-Mă și vedeți, că duhul nu are carne și oase, precum Mă vedeți pe Mine că am.
40. Și zicând acestea, le-a arătat mâinile și picioarele Sale.

41. Iar ei încă necrezând de bucurie și minunându-se, El le-a zis: Aveți aici ceva de mâncare?
42. Iar ei i-au dat o bucată de pește fript și dintr-un fagure de miere.
43. Și luând, a mâncat înaintea lor.



Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Am mai vazut zilele trecute postat un link cu taierea de catre Sf.Nicolae a unui chiparos locuit de un demon, ca urmare a faptului ca demonul nu e independent, nu are un trup al lui.
Acolo cel rău se ascundea într-un chiparos greu de tăiat de către oameni ca într-un fel de fortăreață, el putea lovi din chiparos dar oamenilor le era greu să taie și frică să se apropie, dar poate poseda și trup.
Am dat acea minune pt că se spunea într-un link în care era citat Vasile Bănescu și un preot din Irlanda, că e o blasfemie să spui despre Sfântul Nicolae care e denumit chip al blândeților, că ar fi lovit ceva.

Iată că a lovit de 7-ori un copac, părintele Ciprian din Covasna spunea într-o predică că la Vecernia dinaintea zilei de Sfântul Nicolae, e numit cu „secure” a Domnului, probabil și ca referire la minunea cu chiparosul, nu doar că oprea „lupii” care erau răpitori prin eresuri.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 11.12.2022 at 12:05:23.
Reply With Quote